Ruská armáda v Sýrii nevyužila všech svých možností a v případě nutnosti by mohla nasadit "více vojenských prostředků". V sobotu to řekl ruský prezident Vladimir Putin.

"Vidíme, jak naši piloti a zpravodajci účinně koordinují svou práci s různými složkami - s armádou, námořnictvem a letectvem, jak používají ty nejmodernější zbraně," uvedl Putin, jehož citují ruské tiskové agentury.

"Chci zdůraznit, že to zdaleka nejsou všechny naše možnosti. Máme více vojenských prostředků. A použijeme je, bude-li to nutné," dodal šéf Kremlu.

Rusko vede intenzivní nálety v Sýrii od 30. září, namířeny jsou proti ozbrojeným opozičním skupinám. Západ ale Moskvu kritizuje, že její údery směřují na bašty opozice vůči režimu prezidenta Bašára Asada a méně na radikály z hnutí Islámský stát (IS).

Putin rovněž v novém televizním dokumentu, který má být odvysílán v neděli, podle tiskových agentur prohlásil, že Moskva dokáže snadno spolupracovat se všemi stranami v úsilí o urovnání syrského konfliktu, včetně Spojených států a Asada.

"Pokud jde o syrskou krizi, je pro nás snadné spolupracovat jak s prezidentem Asadem, tak s americkou stranou. Nedávno jsem o tom hovořil s prezidentem Obamou a s našimi přáteli ze Saúdské Arábie a dalších arabských zemí," prohlásil Putin.

Vztahy s tureckým lidem

Rusko nemá v úmyslu poškozovat vztahy s tureckým lidem. Podle ruských médií to tvrdí Putin v dokumentu, který má ruská televize odvysílat v neděli. Šéf Kremlu dal však zároveň najevo, že vztahy s Ankarou se za současného tureckého vedení nezlepší.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od listopadu, kdy turecké stíhačky sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bombardér.

Ankara tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to popírá, v reakci na incident zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického hnutí Islámský stát (IS). Ankara podle Moskvy obchoduje s ropou, která se těží v oblastech, jež IS ovládá.

"Chci zopakovat následující: turecký lid považujeme za spřátelený národ a vztahy zejména s tureckým lidem nechceme kazit," citují agentury Putina. Pokud však jde o současný turecký režim v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, poznamenal Putin, že "nic není věčné".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist