Izrael ohlásil, že úspěšně a plně vyzkoušel zdokonalenou verzi obranné rakety Arrow. Podle agentury Reuters izraelské ministerstvo obrany informovalo, že střela ve čtvrtek ráno zasáhla cvičný cíl nad atmosférou, jehož dráha měla simulovat nepřátelskou raketu dlouhého doletu.

Podle ministerstva jde o "zásadní milník" pro systém izraelské protiraketové obrany.

Antiraketa nové generace Arrow 3 je součástí protiraketového štítu, na jehož budování dostává Izrael značné prostředky od Spojených států. První pokus o úplný test nové protirakety se před rokem nepovedl, nepodařilo se totiž zabránit dopadu cvičné rakety vypálené ze Středozemního moře.

Protirakety Arrow 3 jsou navrženy tak, aby se od nich ve velké výšce oddělily hlavice s náloží, které se změní na satelity, jež vyhledají a zasáhnou útočící objekty.

"Raketa úspěšně našla cíl a zničila ho," uvedl Jair Ramati z ministerstva obrany. Arrow 3 má dokázat sestřelit nad atmosférou mezikontinentální balistickou střelu, zachytit její zbraně i jaderné, biologické či chemické hlavice.

Arrow 3 vyvíjí izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries s pomocí amerického výrobce letecké techniky Boeing od roku 2008. Izrael se chce tímto systémem bránit řadě nebezpečí: od raket krátkého doletu vypálených z Pásma Gazy či z Libanonu, přes střely se středním doletem ze Sýrie až po střely vypálené například až z Íránu.

Podle Joava Turgemana z Israel Aerospace Industries byl čtvrteční pokus "dokonalým testem".

"Odpálili jsme Arrow 3 a poprvé jsme zachytili správný cíl, navíc velmi přesně, jak bylo plánováno," citoval Turgemana list The Times of Israel. Protiraketa byla vypálena z letecké základny Palmachim v centrální části Izraele, cvičnou střelu vypustilo letectvo u izraelského pobřeží.

Předchůdce nového systému, Arrow 2, byl uveden do provozu před více než deseti lety. Jeho úspěšnost se podle izraelské armády pohybuje okolo 90 procent.

Protiraketa Arrow 3 dokáže zasáhnout cíl nad atmosférou.

Izrael vyzkoušel protiraketu Arrow 3, zasáhla cíl nad atmosférou.