Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu zopakoval, že u mešit na Chrámové hoře v Jeruzalémě bude i nadále platit zákaz modliteb pro nemuslimské věřící. Informovala o tom agentura AFP.

Právě kvůli situaci ohledně tohoto svatého místa se v Izraeli rozpoutala nová vlna násilností, která trvá již měsíc a vyžádala si přes 50 obětí z řad Izraelců a Palestinců.

K uklidnění vypjaté situace mají přispět nejnovější návrhy Jordánska, o nichž americký ministr zahraničí John Kerry o víkendu jednal v Ammánu. Palestinci na ně ale zareagovali ostražitě.

"Je to nová past," řekl v neděli podle agentury Reuters v rozhlase Voice of Palestine ministr zahraničí Rijád Málikí o plánu na nepřetržité sledování okrsku Chrámové hory kamerovým systémem. Kerry ho naproti tomu označil za "vynikající nápad" stejně jako Netanjahu.

"Izrael má zájem na instalaci bezpečnostních kamer na posvátných místech. Tak se dají umlčet palestinská obvinění, podle nichž chce Izrael získat větší kontrolu nad místy s islámskými svatyněmi Skalní dóm a mešita al-Aksá. Kromě toho se tak dá prokázat, odkud skutečně pramení provokace," řekl Netanjahu v úvodu dnešního zasedání kabinetu.

Palestinský ministr Málikí však Izrael obvinil z údajných záměrů využívat záběry z kamer k zatýkání muslimských věřících, kteří podle něj "štvou" proti židovskému státu.

Chrámová hora je nejcitlivějším místem v Jeruzalémě. V minulosti na ní stával židovský chrám, teď jsou tam dvě významné mešity. Židé tam mohou chodit, ale nesmějí se tam modlit. Mezi Palestinci se však rozšířily zvěsti, že Izrael chce místo významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu.

"Izrael znovu potvrzuje svůj závazek, že zachová status quo Chrámové hory na papíře i v praxi," uvedl Netanjahu.

"Izrael bude pokračovat v politice, kterou vykonává již mnoho let: Muslimové se modlí na Chrámové hoře, nemuslimští věřící Chrámovou horu navštěvují," dodal.

Americký ministr zahraničí John Kerry v sobotu během návštěvy Ammánu hovořil o dohodě mezi Jordánskem a Izraelem týkající se nových opatření, která by měla být dodržována na Chrámové hoře.

Mezi tato opatření patří například instalování kamer, které budou prostor posvátného místa 24 hodin denně sledovat. Jordánsko má hlavní slovo ve správě posvátných muslimských míst ve východním Jeruzalémě.

Izrael zároveň Spojeným státům slíbil, že nehodlá měnit náboženské tradice muslimů na jeruzalémské Chrámové hoře, prohlásil v sobotu Kerry. Muslimové budou mít dál možnost modlit se na svém posvátném místě, prohlásil americký ministr.

Obě znepřátelené strany se podle ministra sejdou, aby rozepře odstranily. Kerry vyzval k ukončení násilností v Izraeli už ve čtvrtek, kdy se v Berlíně setkal s Netanjahuem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist