Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij byl v nepřítomnosti obviněn z podílu na vraždě starosty západosibiřského Něftějugansku z roku 1998. Oznámili to v úterý v Moskvě ruští vyšetřovatelé. Miliardář, který se znelíbil Kremlu a žije ve Švýcarsku, ruským prokurátorům vzkázal, že se do jejich "frašky" zapojit nehodlá.
Bývalý majitel obřího petrochemického koncernu Jukos, který bezmála deset let strávil v ruském vězení za údajnou zpronevěru a krádeže, byl zařazen na seznam hledaných osob, informovala agentura Tass.
Důvodem je podezření, že se před sedmnácti lety podílel na přípravě vraždy Vladimira Petuchova, starosty Něftějugansku. Petuchov se v roce 1998 dostal do sporu s vedením Jukosu, protože Chodorkovského firma údajně neplatila daně a městská pokladna v důsledku toho zela prázdnotou.
V červnu téhož roku byl Petuchov při cestě do práce zastřelen dávkou ze samopalu. Vražda se stala v den Chodorkovského narozenin. V případu byl na doživotí odsouzen bývalý šéf bezpečnostní služby Jukosu Alexej Pičugin a v nepřítomnosti ke stejnému trestu také spolumajitel firmy Jukos Leonid Něvzlin, který žije v Izraeli.
Letos v červnu ruský vyšetřovací výbor oznámil, že vyšetřování Petuchovovy vraždy bylo obnoveno. Objevily se prý nové informace, podle nichž mohl být objednatelem smrti něftějuganského starosty Chodorkovskij. Podle úterní zprávy vyšetřovatelů bylo po Chodorkovském vyhlášeno celostátní pátrání a bývalý magnát byl v nepřítomnosti obviněn a předvolán k výslechu.
Chodorkovskij se po propuštění z ruského vězení v prosinci 2013 uchýlil do Švýcarska, odkud občas pokračuje v kritice kremelského vedení. Jeho mluvčí Kulle Pispanenová řekla, že bývalý oligarcha se "frašky" organizované ruskými vyšetřovateli účastnit nehodlá a s ruskou justicí spolupracovat nebude. Moskevský rozhlas mezitím informoval, že v případu Petuchova byl v Moskvě vyslechnut Chodorkovského dvaaosmdesátiletý otec Boris.
Podle komentářů ruského opozičního tisku byla kauza něftějuganského starosty počátkem politicky motivované kampaně proti firmě Jukos a nejbohatšímu muži Ruska Chodorkovskému. Rozbití Jukosu a desetileté věznění jeho majitele hodnotí opozice jako snahu Kremlu umlčet oponenty a posílit kontrolu klíčového ropného sektoru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist