Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyhlásil sankce proti Turecku jako odvetu za sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou. Podle agentury TASS bude omezen dovoz tureckého zboží, v Rusku nebudou zaměstnáváni turečtí občané a turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky, dopravní spojení bude omezeno. Podle Ankary sankce jen poškozují vzájemné vztahy.
Putinův dekret zakáže dovoz určitého zboží z Turecka, jehož seznam má vypracovat ruská vláda. Turecké firmy působící v Rusku nebudou mít přístup k ruským zakázkám nebo nebudou moci podnikat v určitých oborech. Od ledna příštího roku ztrácejí turečtí občané možnost získat v Rusku práci.
Podle ruských médií pracuje v Rusku kolem 80 000 tureckých občanů, spolu s jejich rodinnými příslušníky dosahuje počet Turků žijících v Rusku hranice 200 000. Usadili se kromě velkých měst hlavně severně od Kavkazu a ve Stavropolském a Krasnodarském kraji.
Podle Ankary Putinem vyhlášené sankce jen prohlubují problém, který existuje mezi oběma zeměmi. "Takové sankce jen poškozují vztahy. Podobné kroky nic neřeší, jen problémy prohlubují," citovala agentura Reuters nejmenovaného tureckého představitele v první reakci na rozhodnutí Kremlu.
Od 1. ledna bude pozastaven bezvízový styk. Dohoda o bezvízovém styku byla dojednána v roce 2010, v platnost vstoupila o rok později. Využívali ji hlavně ruští turisté, pro které bylo Turecko spolu s Egyptem nejoblíbenější destinací.
S tím je zřejmě na nějakou dobu konec. Putin rozhodl, že ruské letecké společnosti nebudou smět nabízet zájezdy do Turecka. Charterový letecký provoz se zastaví.
Podle šéfa vládní turistické agentury Rosturizm Olega Safonova embargo na cestování do Turecka pomůže k oživení vnitrostátní turistiky. "Význam je gigantický," řekl Safonov novinářům s tím, že vnitrostátní dovolenou si prý nyní dopřeje o tři až pět milionů Rusů víc než v minulých letech.
Putinovým dekretem bude postižena doprava, vláda má na pokyn prezidenta posílit kontrolu tureckých autodopravců na ruských silnicích. Důvodem je podle dekretu "zajištění bezpečnosti". Tu má vláda za úkol ve zvýšené míře zajistit i v Černém a Azovském moři.
Ruský prezident sérií odvetných opatření reaguje na úterní sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici. Ruská armáda už poslala do Sýrie baterii moderních protiletadlových raket S-400 a přesunula k syrským břehům raketový křižník Moskva.
Putin podepsal dekret krátce po prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který vyjádřil nad zkázou ruského letadla lítost. "Jsme z tohoto incidentu opravdu smutní. Přejeme si, aby se to bývalo nestalo, ale stalo se to. Doufám, že se něco podobného nebude opakovat," pronesl Erdogan v projevu ke svým stoupencům.
Odvetná opatření, jak o nich informovala agentura TASS, mají dočasnou platnost. Kdy budou odvolána, se v dekretu nepraví. Důvodem sankcí je podle oficiální zprávy "ochrana občanů Ruské federace od zločinného či jiného protiprávního jednání".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist