Izraelský bezpečnostní kabinet se ve středu brzo ráno rozhodl o zpřísnění bezpečnostních opatření v Jeruzalémě i po celém Izraeli. Policie dostala právo uzavřít problematické části Jeruzaléma, vojsko posílí policejní jednotky a k ochraně veřejné dopravy ve městě bude povoláno 300 strážců. Vláda tak reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a 30 Palestinců.
Desetičlenný bezpečnostní kabinet jednal s jednou přestávkou od úterního odpoledne do středečních časných hodin. Byl svolán mimořádně, když Palestinci v úterý v Jeruzalémě a dalším městě rozpoutali nové útoky na Izraelce. Tři při nich zemřeli a 20 bylo zraněno.
Ministři se znovu sejdou ve středu odpoledne, aby hledali řešení k uklidnění situace. Chtějí se dohodnout na trestech za podněcování k násilnostem.
Prozatím se shodli na tom, že na silnicích vedoucích do palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma mají být postaveny hlídky. Doprava nebude zastavena, ale podezřelé automobily budou kontrolovány.
Vláda také zostřila opatření proti lidem usvědčeným v minulosti z terorismu. Postihne i jejich rodiny, protože jejich domy budou demolovány bez možnosti je obnovit. Izraelským Arabům z východního Jeruzaléma, kteří se zapojí do útoků, nebude obnoveno právo k pobytu.
Těla mrtvých útočníků nemají být vracena k pohřbení příbuzným, protože pohřby se stávají často příležitostí k protiizraelským protestům.
Motoristy dnes Izraelci kontrolovali důsledně u vjezdů do čtvrti Džabal Mukabir, odkud pocházeli atentátníci, kteří útočili v Jeruzalémě v úterý. Kontroly jsou i na jiných místech východního Jeruzaléma, jehož arabští obyvatelé mají na rozdíl od Palestinců ze Západního břehu Jordánu izraelské doklady. Jeden ze zástupců palestinské strany Fatah prohlásil, že zavírání vjezdů je "kolektivní trest, který je v rozporu s mezinárodním právem". Husám Badrúm z Hamásu řekl, že "toto izraelské rozhodnutí intifádu (povstání) nezastaví a že lidé z odboje se bezpečnostních omezení nebojí".
Nejmenovaný izraelský představitel řekl Reuters, že nejde o uzávěru východního Jeruzaléma, ale o "volné obklíčení". Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová řekla rozhlasu, že "východní Jeruzalém nikdo neuzavírá".
Ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan zmírnil podmínky pro nošení zbraně a odůvodnil to tím, že při atentátech policii často vydatně pomohli právě ozbrojení civilisté. Povolenky už nebude vydávat jenom jeden stání úřad, ale také města. Přednostně mají licence získat učitelé ve čtvrtích, kde žijí ortodoxní židé, kteří jsou často terči útočníků.
Premiér Netanjahu prohlásil, že Izrael využije všech prostředků k tomu, aby obnovil klid. "S vrahy a jejich pomocníky se nehodláme dohodnout. Pořádně zaplatí. Všem, kdo se nám pokusí škodit, bude useknuta ruka," řekl. Vyzval palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby zastavil podněcování k násilí zaměřené na Chrámovou horu v Jeruzalémě.
Právě tam začaly střety, když se Palestinci snažili bránit Židům vystupovat na prostranství u mešit, jež na hoře stojí. Býval tam ale také židovský chrám a Židé tam mohou chodit, ne se modlit. Netanjahu opakuje, že na tom nehodlá nic měnit, avšak mezi Palestinci se šíří zprávy, že vláda chce režim rozšířit také na modlení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist