Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz se v noci na sobotu stala terčem náletu, který si podle nejnovější bilance vyžádal 22 lidských životů. Organizace to uvedla na komunitní síti Twitter.

MSF v neděli zároveň popřela zprávu, že bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán stříleli z její nemocnice na jednotky NATO a afghánské armády. Podobné spekulace se objevily v souvislosti s bombardováním. Podle MSF vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí zahraniční koalice vedená USA. Oficiální vyšetřování, které zahájili Američané ve spolupráci s Kábulem, však zatím neskončilo. MSF požaduje, aby věc vyšetřoval nezávislý mezinárodní orgán.

"Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné… Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva," uvedl v nedělním prohlášení generální ředitel MSF Christopher Stokes.

Mluvčí americké armády Brian Tribus připustil, že objekt se nad ránem místního času mohl neúmyslně stát terčem amerického náletu a že armáda incident vyšetřuje. Kancelář afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního oznámila, že šéf spojeneckých sil v Afghánistánu se po bombardování prezidentovi omluvil; Severoatlantická aliance ani Pentagon tuto informaci nekomentovaly.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn řekl, že bombardování nemocnice by mohlo představovat válečný zločin.  Tato "hluboce šokující" událost by podle něj měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena.

Mezi oběťmi je dvanáct pracovníků MSF a deset pacientů z jednotky intenzivní péče, z toho tři děti. Další více než tři desítky lidí utrpěly vážná zranění a mnoho pracovníků organizace i pacientů se pohřešuje.

MSF uvedla, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze svého úrazového centra v Kunduzu; naposledy tak učinila 29. září. Sobotní bombardování začalo v 02.10 a pokračovalo "ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje", uvedla organizace na svých internetových stránkách. Podle nejmenovaného činitele MSF bomby do blízkosti zdravotnického zařízení dopadaly ještě nejméně hodinu.

MSF tvrdí, že jejich nemocnice je jediným takovým zdravotnickým zařízením v severovýchodní oblasti Afghánistánu, které bezplatně poskytuje život zachraňující úrazovou péči. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců.

Mezi těžce zraněnými je 19 zaměstnanců zdravotnického zařízení, které je nyní vážně poškozené. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. "Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti," uvedl.

Operační ředitel MSF Bart Janssens uvedl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci "hluboce šokovalo". Dodal, že MSF nemá k dispozici konečný počet obětí a že její zdravotníci na místě ošetřují své kolegy i pacienty, kteří utrpěli při útoku zranění.

"Lékaři bez hranic naléhavě žádají vysvětlení, co přesně se stalo a jak mohlo dojít k podobné tragédii," stojí také na webu MSF.

Bombardování odsoudila Organizace spojených národů. "Nemocnice, ve kterých se nacházejí pacienti a zdravotnický personál, se nikdy nesmějí stát cílem útoku," uvedl podle agentury DPA zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Nicholas Haysom.

Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila. "Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky," uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět v sobotu ráno.

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Tribus uvedl, že "americké síly provedly letecký útok v 02.15 místního času proti osobám, které je ohrožovaly".

Úřad afghánského prezidenta podle agentury Reuters informoval, že velitel spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany John Campbell po bombardování informoval prezidenta země o podrobnostech a omluvil se.

Hlubokou soustrast v souvislosti s tragickou událostí vyjádřil americký prezident Barack Obama. "Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie," řekl. NATO uvedlo, že předběžné mezinárodní vyšetřování celé události by mohlo být dokončeno během několika dní.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Tálibán se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména u letiště.

Lékaři bez hranic o víkendu oznámili, že z Kunduzu odchází; jejich úrazové centrum bylo přitom jediné svého druhu v oblasti. Pacienti v kritickém stavu byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení a s nimi se tam přesunuli i někteří zdravotníci MSF. Zasažená klinika již není dále funkční, uvedla mluvčí MSF Kate Stegemanová.

Zdravotníci MSF začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách.

V nemocnici se ocitli s vážnými poraněními břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist