Z kosmodromu Bajkonur v pátek odstartovala ruská nákladní raketa Proton-M s britskou spojovací družicí na palubě. Oznámila to ruská vesmírná agentura Roskosmos.
Jde o první let této rakety od květnové havárie, při které byla ztracena mexická družice.
Družice typu Inmarsat-5 je dílem americké firmy Boeing a váží více než šest tun. Na geostacionární oběžné dráze by měla fungoval nejméně 15 let.
První dvě družice tohoto typu vynesly ruské rakety do vesmíru v prosinci 2013 a letos v únoru. Třetí družice zajistí celému systému globální pokrytí, poznamenala agentura Interfax.
Předchozí start rakety Proton 16. května z kazašského kosmodromu Bajkonur skončil zhruba po deseti minutách letu havárií. Stalo se to krátce před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.
"Za neúspěšným startem rakety Proton-M bylo selhání třetího stupně motoru, které bylo způsobeno nadměrnými vibracemi," řekl novinářům šéf Roskosmosu Igor Komarov. Vše prý zavinil špatný a zastaralý typ pumpy motoru. Komarovův zástupce Alexandr Ivanov vysvětlil, že potíže se týkají rotoru turbočerpadla, respektive jeho hřídele. Úprava projektu problematické části pumpy prý nebude nákladná.
Proton původně postavili sovětští konstruktéři v 60. letech minulého století jako mezikontinentální balistickou raketu, mířící jadernými hlavicemi na Spojené státy coby úhlavního nepřítele za studené války. Komerční lety těchto těžkých nosných raket s družicemi do vesmíru nyní obstarává rusko-americká společnost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist