Ázerbájdžánské dopravní letadlo, které se v prosinci zřítilo poté, co bylo z ruského Kavkazu odkloněno do Kazachstánu, zasáhl ruský protiletadlový systém Pancir-S, řekl v úterý agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z ázerbájdžánské vlády.
„Ázerbájdžánská strana vlastní fragment střely Pancir-S, který byl vyjmut z letadla a identifikován při mezinárodní expertize,“ řekl zdroj. Pancir-S je hybridní systém, tedy je vybaven jak protileteckými hlavňovými systémy, tak i proletadlovými střelami.
Při katastrofě letounu Azerbaijan Airlines (AZAL), přišlo o život 38 lidí. Letoun se zřítil 25. prosince u města Aktau v Kazachstánu poté, co se neúspěšně pokusil o přistání v Grozném, metropoli autonomního Čečenska. Ruští dispečeři pak letoun odklonili přes Kaspické moře do Kazachstánu.
Letadlo AZAL utrpělo škody „pravděpodobně způsobené vnějšími předměty“, stojí v předběžné zprávě zveřejněné v úterý na webu vlády Kazachstánu.
Elektronický boj i palba. Ázerbájdžánský letoun byl poškozen, Rusové se to pak snažili ututlat, řekl prezident Alijev
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev 29. prosince prohlásil, že letadlo poškodila nad ruským územím palba vedená ze země. Moskva to nepotvrdila.
Baku podle hlavy státu věří, že letoun nebyl sestřelen záměrně, Alijev ovšem některé ruské činitele obvinil ze snahy skutečné příčiny tragédie ututlat. Kreml o den dříve uvedl, že se stroj pokoušel přistát v metropoli Čečenska Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.
„Fakta jsou taková, že ázerbájdžánské civilní letadlo bylo poškozeno zvenčí na území Ruska, poblíž města Groznyj,“ řekl prezident. Podle Alijeva se stal letoun prakticky neovladatelným nejprve kvůli prostředkům elektronického boje. „To bylo první poškození letadla. Kromě toho byla v důsledku palby zahájené ze země těžce poškozena také ocasní část letadla,“ dodala hlava státu.
Ázerbájdžánský prezident dále uvedl, že „některé kruhy“ v Rusku se snažily skutečné příčiny pádu letadla zatajit. Je zbytečné podle něj například zvažovat verzi o srážce letounu s hejnem ptáků vzhledem k faktu, že trup letounu byl plný děr. Zapotřebí je podle něj přiznat vinu a omluvit se. „Bohužel první tři dny jsme z Ruska neslyšeli nic jiného než klamné verze,“ uvedl Alijev.
Ruský prezident Vladimir Putin se Alijevovi dříve omluvil za to, co Kreml nazval „tragickým incidentem“, který se odehrál v ruském vzdušném prostoru. Kreml neuvedl, zda ruské síly letadlo sestřelily.
Letadlo AZAL, které mířilo z Baku do jihoruského Čečenska, se zřítilo v Kazachstánu nedaleko města Aktau. O život přišlo 38 lidí, dalších 29 osob pád stroje s různými zraněními přežilo. K rychlému a nezávislému vyšetření incidentu mimo jiné vyzvaly Evropská unie a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist