Ázerbájdžánské aerolinky AZAL až do vyšetření středeční nehody svého stroje Embraer 190 pozastavily všechny lety do Čečenska. Informovala o tom agentura TASS. Letoun mířil z Baku do čečenského hlavního města Groznyj, byl ale přesměrován do západního Kazachstánu, kde se zřítil. Z 67 lidí na palubě jich přežilo asi třicet, kazašské ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo 29 a ázerbájdžánská prokuratura 32 přeživších.
Příčina nehody není jasná, první zprávy hovořily o požáru na palubě, další zase o střetu s hejnem ptáků. Podle dat portálu Flightradar24 čelil letoun u Grozného rušení GPS a vysílání falešného signálu GPS, stroj také ve zbývající části letu nad Kaspickým mořem neustále měnil výšku.
Nehodu přežili především cestující ze zadní části trupu, která se při dopadu zřejmě odlomila. Dokládají to mimo jiné záběry z vnitřku stroje po havárii, které byly zveřejněny na síti Telegram. Na nahrávce je vidět několik přeživších, mimo jiné žena, které se jiný cestující ptá, zda je schopná vstát. Na síti Instagram je pak video z letu před nárazem, kdy v kabině vypadly kyslíkové masky. Ze záběrů je patrná nervozita cestujících a to, že někteří se začali modlit.
Na čem závisí vývoj války na Ukrajině: jak se podaří zastavit ruský postup a donutit Putina k jednání o míru
„V tuto chvíli víme o 38 mrtvých,“ stojí podle ruské státní agentury TASS v prohlášení místopředsedy kazachstánské vlády Kanata Bozumbajeva, které zveřejnil kazachstánský server Tengrinews. „Dvacet devět lidí, včetně dvou dětí, je zraněných v nemocnicích,“ dodal. Přibližně 11 lidí podle něj utrpělo těžká zranění, u zbytku mají poranění středně závažnou povahu.
O příčině nehody v Aktau na břehu Kaspického moře zatím úřady oficiálně neinformovaly. Zprávy v médiích se liší a uvádějí mimo jiné to, že posádka kvůli požáru požádala o nouzové přistání. Server Tengrinews informoval o srážce s hejnem ptáků. Ruští vojenští blogeři podle agentury DPA nevylučují, že se letadlo mohlo ocitnout v oblasti severního Kavkazu, kam dnes směřoval útok ukrajinských bezpilotních letounů.
Flight #J28243 that crashed near Aktau Airport in Kazakhstan is an Azerbaijan Airlines Embraer ERJ-190 with registration 4K-AZ65.#J28243 took off from Baku at 03:55 UTC time and was flying to Grozny. The aircraft was exposed to strong GPS jamming which made the aircraft… pic.twitter.com/rM1Q0jmMPt
— Flightradar24 (@flightradar24) December 25, 2024
Portál Flightradar24, který sleduje celosvětově letecký provoz, na síti X napsal, že u Grozného byl letoun vystaven rušení GPS a také falešnému vysílání tohoto navigačního systému. Ze zveřejněného letového profilu rovněž vyplývá, že stroj nad mořem neletěl v přímé linii a že výška letu během 74 minut před nehodou kolísala. Průměrná doba letu z Baku do Grozného trvá necelou hodinu, letoun byl kvůli opakovanému přesměrování ve vzduchu přes dvě a půl hodiny.
Nejasnosti dlouho panovaly o počtu lidí na palubě. Havarovaný stroj byl podle ázerbájdžánských médií Embraer 190, který pojme asi 100 lidí. Letadlo patřilo aerolinkám AZAL. Některá kazachstánská média dříve uváděla 105 cestujících a pět členů posádky, ázerbájdžánská hovořila o 67 cestujících a pěti členech posádky. Kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace následně údaj upřesnilo na celkem 67 lidí včetně pětičlenné posádky. To nakonec potvrdila i společnost AZAL, která na webu zveřejnila seznam cestujících.
Ze seznamu vyplývá, že z cestujících na palubě bylo 37 občanů Ázerbájdžánu, tři občané Kyrgyzstánu, šest obyvatel Kazachstánu a 16 Rusů. Posádku média označují za ázerbájdžánskou.
Informace se rovněž lišily v tom, zda se letadlo zřítilo. Původní zprávy uváděly tvrdé přistání. Zveřejněné záběry nicméně ukazují, jak klesající stroj narazil do země a začal hořet. Podle videa z místa nehody je patrné, že trup letounu se roztrhl na několik částí. Snímky ukazují také to, že po dopadu byla méně poškozena zadní část letounu. Právě tam se podle médií nacházeli ti cestující, kteří havárii přežili. Příď a střední část byly dopadem zcela zničeny.
K letu média uvedla, že stroj byl dvakrát přesměrován. Místo Grozného letová kontrola vybrala Machačkalu, hlavní město Dagestánu, který je stejně jako Čečensko součástí Ruské federace. Po Machačkale bylo jako náhradní letiště zvoleno kazachstánské Aktau.
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev už kondoloval rodinám. Na síti Instagram napsal, že se modlí za brzké uzdravení přeživších. Soustrast rodinám vyjádřili také ruský prezident Vladimir Putin a čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.
Ke kondolencím se přidalo i Česko. „Se zármutkem jsme přijali zprávu o tragické letecké nehodě v Kazachstánu, při níž vyhasly desítky lidských životů. Upřímnou soustrast vyjadřujeme všem, kteří přišli o své blízké. Naše myšlenky jsou s rodinami a přáteli obětí,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist