Vývojáři a grafici mají nyní příležitost prokázat své schopnosti a přispět k vývoji vesmírných technologií. Výzkumné centrum NASA (Center of Excellence for Collaborative Innovation) zahájilo spolupráci s australským startupem Freelancer.com a do procesu technologické inovace začalo zapojovat nezávislé experty z celého světa. 

NASA například hledá vývojáře, kteří by navrhli software pro chytré hodinky astronautů. Aplikace musí splňovat přesně specifikované požadavky. Musí umět zobrazovat denní program, vydávat potřebná varování nebo ukazovat čas vytyčený pro splnění jednotlivých úkolů. Informoval o tom internetový magazín Fortune

IT experty, kteří by byli schopni takové aplikace vymyslet, oslovuje NASA na síti Freelancer.com. Ta sdružuje profesionály působící na volné noze, kteří zde hledají uplatnění pro svoje schopnosti. Freelancer.com sám sebe označuje za největší světovou burzu "freelancingu", co do počtu uživatelů i poptávaných zakázek. 

Výkonný ředitel Freelancer.com Matt Barrie vidí budoucnost svého projektu optimisticky. "Freelancing technologických řešení je v dnešní době nezbytnou součástí inovace. Po nápadech vývojářů na volné noze je velká poptávka," řekl pro server Bussiness Insider. Spolupráce, kterou NASA s Freelancer.com navázala, je součástí pilotního projektu, v rámci kterého se agentura snaží zapojením nezávislých expertů obohatit technologický vývoj v odvětví.

V průběhu několika nadcházejících týdnů proto bude inovační platforma agentury, NASA Tournament Lab (NTL), zveřejňovat sérii soutěží na nejlepší návrh řešení úkolů menšího rozsahu, s jakými si dokážou poradit i jednotlivci registrovaní na síti Freelancer.com. 

Mezi zadání patří například navrhnout 3D modely nástrojů, se kterými bude manipulovat humanoidní robot R2 na Mezinárodní vesmírné stanici. O úkoly je veliký zájem a některé již našly mezi 16 miliony uživatelů freelancingové sítě své řešitele.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist