Ukrajinští separatisté ve středu oznámili, že ze svého návrhu na změnu ukrajinské ústavy odvolávají veškeré pasáže týkající se Krymu. Ve zvláštním prohlášení uvedli, že Krym považují za součást Ruska. V původním znění, jak ho v úterý zveřejnila povstalecká agentura DAN, byl Krym označen za součást ukrajinského území pod správou Kyjeva.
"Lidové republiky rozhodně považují Krym za součást Ruska. Nejen to: naše republiky by v ideálním případě také chtěly být součástí Ruské federace," napsali ve společném prohlášení zmocněnci povstalců Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo.
Krym byl prý v původním znění návrhu uveden jen v "technickém a právním smyslu", aniž by zmínka měla jakékoli faktické důvody. Přesto se povstalci rozhodli zmínky o Krymu úplně vypustit, protože ukrajinská propaganda prý z "nicotných formalit udělala politickou událost". Aby zabránili dalším spekulacím, rozhodli se povstalci odvolat ty části svého návrhu, ve kterých je o Krymu zmínka.
Rozhodnutí separatistů odvolat pasáže o Krymu je stejně překvapivé, jako bylo v úterý jejich oznámení o uznání svrchovanosti Kyjeva. Pozadí těchto kroků je obtížné rozkrýt. Podle mínění ukrajinských i západních komentátorů je obtížné si představit, že by úterní návrhy ústavních změn, formulované jako oficiální dokument adresovaný evropským institucím, nebyly odsouhlaseny Moskvou. Citlivá pasáž o Krymu ale možná vyvolala odpor militantních proruských skupin v Donbasu a pravděpodobně i samotných krymských úřadů.
Svědčí o tom středeční prohlášení krymského okupačního správce Sergeje Aksjonova, který uznání ukrajinské svrchovanosti nad Krymem ze strany separatistů komentoval se špatně skrývaným odporem. "Jsem si jist, že žádný tajný úmysl v tom nebyl," řekl Aksjonov agentuře Kryminform. "Napsali to ze setrvačnosti, vždyť všem nám jde o totéž. Proč se urážet, žijeme ve složité, napjaté době," konstatoval politik.
Kritický ústavní článek číslo 133, v němž je zmínka o Krymu hlavně obsažena, vypočítává územní oblasti, jež jsou součástí Ukrajiny. Hned po Krymu jsou ve výčtu uvedeny i "zóny se zvláštním statusem v Doněcké a Luhanské oblasti," tedy nynější vzbouřenecká území. Tato území tedy nyní z ústavních návrhů vypadla. Jak tuto okolnost vzbouřenci objasní, není zřejmé.
Podezření může vyvolávat i fakt, že dementi vyhlásili zmocněnci Pušilin a Dějněgo, zatímco úterní dokument oznámili šéfové "republik" Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. Ti pasáž o Krymu zdůvodnili vysvětlením, že osud poloostrova "není absolutně jejich problém".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist