Ukrajinští separatisté ve středu oznámili, že ze svého návrhu na změnu ukrajinské ústavy odvolávají veškeré pasáže týkající se Krymu. Ve zvláštním prohlášení uvedli, že Krym považují za součást Ruska. V původním znění, jak ho v úterý zveřejnila povstalecká agentura DAN, byl Krym označen za součást ukrajinského území pod správou Kyjeva.

"Lidové republiky rozhodně považují Krym za součást Ruska. Nejen to: naše republiky by v ideálním případě také chtěly být součástí Ruské federace," napsali ve společném prohlášení zmocněnci povstalců Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo.

Krym byl prý v původním znění návrhu uveden jen v "technickém a právním smyslu", aniž by zmínka měla jakékoli faktické důvody. Přesto se povstalci rozhodli zmínky o Krymu úplně vypustit, protože ukrajinská propaganda prý z "nicotných formalit udělala politickou událost". Aby zabránili dalším spekulacím, rozhodli se povstalci odvolat ty části svého návrhu, ve kterých je o Krymu zmínka.

Rozhodnutí separatistů odvolat pasáže o Krymu je stejně překvapivé, jako bylo v úterý jejich oznámení o uznání svrchovanosti Kyjeva. Pozadí těchto kroků je obtížné rozkrýt. Podle mínění ukrajinských i západních komentátorů je obtížné si představit, že by úterní návrhy ústavních změn, formulované jako oficiální dokument adresovaný evropským institucím, nebyly odsouhlaseny Moskvou. Citlivá pasáž o Krymu ale možná vyvolala odpor militantních proruských skupin v Donbasu a pravděpodobně i samotných krymských úřadů.

Svědčí o tom středeční prohlášení krymského okupačního správce Sergeje Aksjonova, který uznání ukrajinské svrchovanosti nad Krymem ze strany separatistů komentoval se špatně skrývaným odporem. "Jsem si jist, že žádný tajný úmysl v tom nebyl," řekl Aksjonov agentuře Kryminform. "Napsali to ze setrvačnosti, vždyť všem nám jde o totéž. Proč se urážet, žijeme ve složité, napjaté době," konstatoval politik.

Kritický ústavní článek číslo 133, v němž je zmínka o Krymu hlavně obsažena, vypočítává územní oblasti, jež jsou součástí Ukrajiny. Hned po Krymu jsou ve výčtu uvedeny i "zóny se zvláštním statusem v Doněcké a Luhanské oblasti," tedy nynější vzbouřenecká území. Tato území tedy nyní z ústavních návrhů vypadla. Jak tuto okolnost vzbouřenci objasní, není zřejmé.

Podezření může vyvolávat i fakt, že dementi vyhlásili zmocněnci Pušilin a Dějněgo, zatímco úterní dokument oznámili šéfové "republik" Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. Ti pasáž o Krymu zdůvodnili vysvětlením, že osud poloostrova "není absolutně jejich problém".