Ukrajinský parlament ve čtvrtek vypověděl pět dohod s Ruskem, jež se týkají vojenské součinnosti. Dlouho očekávaný krok podle agentury AP svědčí o prohlubování roztržky mezi někdejšími blízkými partnery.
Kyjev tak odstupuje od dohod o tranzitu ruských vojsk přes Ukrajinu do separatisty ovládaného Podněstří, které se odtrhlo od Moldavska, o ochraně utajovaných informací, o přepravě vojenských nákladů, o spolupráci vojenských rozvědek a o vojenské spolupráci.
Šéf branného výboru ruské sněmovny Vladimir Kamojedov podle listu Ukrajinska pravda připustil, že není jasné, jak bude možné dále zásobovat ruské vojáky v Podněstří, které ruští separatisté kdysi odtrhli od Moldavska.
Všechny přístupové cesty do této enklávy totiž budou pro Rusy odříznuty. Současně ujistil, že Rusko v žádném případě Podněstří neopustí. Prý bude nutné skoncovat s "dosavadní tolerantností".
Vztahy mezi oběma státy se prudce změnily poté, co byl po protivládních demonstracích loni v únoru svržen režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Následovala ruská anexe Krymu a proruské povstání na východě Ukrajiny. Konflikt si vyžádal už více než 6200 životů.
Nehledě na příměří v bojích se separatisty na východě země podle dnešního armádního komuniké během uplynulých 24 hodin byl zabit jeden voják, devět dalších utrpělo zranění.
Ještě před čtvrtečním hlasováním ukrajinského parlamentu vůdce Radikální strany Oleh Ljaško prohlásil, že mezi Ruskem a Ukrajinou stále platí 37 mezistátních dohod. Ani jediná prý ještě nebyla zrušena, včetně dohod o pobytu ruských vojsk na Krymu do roku 2042.
Ačkoliv ukrajinský prezident Petro Porošenko hovoří o konfliktu v Donbasu jako o válce s Ruskem, až dosud pokračovala spolupráce zbrojovek obou zemí, jakkoli i Rusové se snaží nahradit dovážené součástky z Ukrajiny. Agentura TASS dnes informovala, že na vzniku nového rusko-čínského vrtulníku se bude podílet i ukrajinský výrobce motorů.
Firma Motor Sič ze Záporoží je jedním z největších výrobců turbohřídelových motorů do vrtulníků na světě. Většinu produkce podle tisku odebírá ruská armáda.
Dohodu týkající se obchodu se zbraněmi a vojenskými technologiemi tuto středu vypověděla ukrajinská vláda. Její premiér Arsenij Jaceňuk tento krok vysvětlil "ruskou agresí", ohrožující ukrajinskou celistvost i státnost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist