Více než 4200 dalších ilegálních migrantů zachránily od soboty italské a řecké pobřežní stráže ve Středozemním a Egejském moři. Deset lidí ale nebezpečnou cestu za vysněnou lepší budoucností zaplatilo životem. S odvoláním na informace úřadů obou zemí to v neděli napsala agentura DPA.
Při řadě zásahů zejména poblíž břehů Libye zachránila italská pobřežní stráž v sobotu a v noci na neděli z člunů pašeráků už 3690 běženců. Zhruba 220 z nich bylo přepraveno na ostrov Lampedusa. Dalších několik stovek by mělo v pondělí přistát na Sicílii.
Při záchranných akcích bylo ale rovněž zjištěno dalších deset mrtvých utečenců. Podle agentury ANSA sedm objevili příslušníci pobřežní stráže u libyjských břehů na dvou přeplněných malých člunech. Další tři se utopili, když skočili do moře ve snaze dostat se na remorkér, který jim plul na pomoc.
Rovněž řecká pobřežní stráž má plné ruce práce se zachraňováním utečenců z vody. Během víkendu do nedělního poledne pomohla v Egejském moři dalším 530 z nich dostat se na ostrovy Lesbos, Farmakonisi, Samos, Kos a Chios. Podle místních médií jde převážně o Syřany, Afghánce a Somálce.
Na posílené evropské záchranné operaci Triton se podílejí mimo jiné i francouzské a německé lodě. V sobotu u libyjských břehů vzala francouzská hlídková loď Commandant Birot na palubu 217 lidí ze tří neprovozuschopných gumových člunů. Všechny, včetně dvou předpokládaných pašeráků, Francouzi předali italským úřadům.
Italská pobřežní stráž zachraňuje tisícovky afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům přes Středozemní moře často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech. Předminulý víkend při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí. Státy Evropské unie se poté dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převaděčům.
Další trasa migrantů unikajících před válečnými konflikty, násilím a bídou do zemí Evropské unie vede přes Egejské moře a Řecko. Uprchlické tábory v této zemi, sužované vážnou finanční krizí, jsou ale přeplněné, a proto se běženci snaží dostat dál do střední Evropy. I na utrpení těchto lidí vydělávají velké peníze gangy převaděčů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist