Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek po mimořádném summitu k migraci uvedla, že Evropská unie ztrojnásobí prostředky pro operaci agentury Frontex ve Středozemním moři. Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že premiéři a prezidenti už slíbili lodě, letadla, experty i peníze.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má podle Tuska také začít připravovat možnou misi, která by měla v budoucnu umožňovat zabavování a ničení lodí používaných pašeráky k převozu migrantů přes Středozemní moře do Evropy.

"Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace," prohlásil Tusk po asi čtyři a půl hodiny trvající mimořádné schůzce prezidentů a předsedů vlád unijní osmadvacítky. Evropa podle něj nynější situaci nezpůsobila, musí být ale připravena reagovat.

Agentura Frontex odpovídá za ochranu vnějších hranic EU. Ve Středozemním moři nyní realizuje operaci Triton. Její měsíční rozpočet je asi 2,9 milionu eur (78 milionů korun), k dispozici má čtyři letadla, helikoptéru a sedm lodí různých typů.

Už při příchodu na summit někteří účastníci oznamovali své příspěvky na posílení operace. ČR přispěje až 60 experty, jedním letounem CASA a deseti miliony korun, Británie nabídla svou vlajkovou loď, dvě další plavidla a tři vrtulníky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist