Kapitán lodi s uprchlíky, po jejíž havárii ve Středozemním moři zemřelo přes 800 lidí, byl pod vlivem alkoholu a hašiše, napsala ve středu s odvoláním na svědky události agentura APA.

Tragickou nehodu podle všeho přežilo jen 27 běženců. Někteří z nich vypověděli, že tuniský kapitán od vyplutí od libyjských břehů kouřil hašiš a byl opilý. Podle svědků právě proto nezvládl přibližovací manévr a narazil do portugalského obchodního plavidla, které lodi s uprchlíky připlulo po vyslání nouzového signálu na pomoc.

Sedmadvacetiletého kapitána ztroskotaného plavidla a 25letého syrského člena jeho posádky zatkla italská policie ještě na záchranné lodi. Oba muži byli obviněni z napomáhání nelegální imigraci, kapitán navíc čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti. V pátek je čeká první slyšení před soudem.

Naopak kapitán portugalské lodi, která přistěhovalcům v sobotu v noci připlula na pomoc, zatím z ničeho obviněn nebyl.

Podle přeživších se pašeráci snažili na rybářskou loď vměstnat až 1200 lidí. "Mlátili nás, aby nás dostali na loď co nejvíc. Nakonec se nás tam vešlo asi 800. Většina byla zavřená v nákladovém prostoru. Po srážce jsem spadl do vody, kde jsem čekal asi půl hodiny, než mi někdo hodil lano," popsal osudové okamžiky 16letý Somálec Saíd, který se zachránil společně s dalšími třemi nezletilými.

Podle Saída běženci vypluli z Tripolisu v sobotu, předtím ale na svou cestu přes moře, která každého z nich stála zhruba 1500 dolarů (38 tisíc korun), čekali asi měsíc. Během té doby prý byli zavření na zemědělské usedlosti. "Bili nás a nedostávali jsme skoro nic k jídlu. Kdo onemocněl, byl ponechán svému osudu. Viděl jsem umřít spoustu lidí," vypověděl Saíd.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist