Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan kvůli násilným protestům v tamním městě Baltimore vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu. Při nočních protestech bylo zraněno nejméně 15 policistů a zadrženo bylo takřka 200 lidí. Střety s policií začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Jeho smrt, která byla jedním z řady sporných úmrtí během policejních zákroků, vyvolala v Baltimore už dříve rozsáhlé protesty.

Po pondělním pohřbu protestující házeli cihly, rabovali obchody a zakládali požáry. Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová v  úterý podle agentury Reuters uvedla, že vypáleno bylo na 15 budov a 144 aut. V noci vyhořelo také středisko pro seniory, rozsáhlý požár ale zřejmě s nepokoji nesouvisel.

Kvůli protestům v úterý zůstaly školy a mnohé obchody uzavřené, provoz městské hromadné dopravy byl výrazně omezen, některé čtvrtě nejsou vůbec dopravně obsluhovány. Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna

Starostka Rawlingsová-Blakeová, která účastníky řádění označila za gaunery, vyhlásila počínaje úterním večerem zákaz nočního vycházení platný od 22:00 do 5:00 místního času. Zákaz potrvá asi týden. "Rabování a násilí nebudeme tolerovat," prohlásil guvernér Hogan.

Násilí se během noci rozšířilo i na východ Baltimoru a přiblížilo se městskému centru. Těžkooděnci zablokovali řadu ulic, městem projížděly hlídky Národní gardy. Z patnácti zraněných policistů zůstalo šest v nemocničním ošetření, kolem 25 lidí bylo podle agentury AP zatčeno. Zákaz nočního vycházení potrvá týden.

Rawlingsová-Blakeová se ještě během noci na úterý stala terčem kritiky, protože údajně na vzniklé nepokoje nereagovala včas a nepožádala guvernéra Hogana o vyhlášení výjimečného stavu dříve. Její úřad oznámil, že radnice doufala, že si s nepokoji poradí vlastními silami, bez povolání federálních bezpečnostních složek. Nasazeno nakonec muselo být na 5000 příslušníků Národní gardy.

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.

Baltimorská policie v pondělí oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem "sejmout" nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.

Související