Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan kvůli násilným protestům v tamním městě Baltimore vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu. Při nočních protestech bylo zraněno nejméně 15 policistů a zadrženo bylo takřka 200 lidí. Střety s policií začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Jeho smrt, která byla jedním z řady sporných úmrtí během policejních zákroků, vyvolala v Baltimore už dříve rozsáhlé protesty.
Po pondělním pohřbu protestující házeli cihly, rabovali obchody a zakládali požáry. Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová v úterý podle agentury Reuters uvedla, že vypáleno bylo na 15 budov a 144 aut. V noci vyhořelo také středisko pro seniory, rozsáhlý požár ale zřejmě s nepokoji nesouvisel.
Kvůli protestům v úterý zůstaly školy a mnohé obchody uzavřené, provoz městské hromadné dopravy byl výrazně omezen, některé čtvrtě nejsou vůbec dopravně obsluhovány. Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna
Americký Baltimore zachvátilo násilí
Starostka Rawlingsová-Blakeová, která účastníky řádění označila za gaunery, vyhlásila počínaje úterním večerem zákaz nočního vycházení platný od 22:00 do 5:00 místního času. Zákaz potrvá asi týden. "Rabování a násilí nebudeme tolerovat," prohlásil guvernér Hogan.
Násilí se během noci rozšířilo i na východ Baltimoru a přiblížilo se městskému centru. Těžkooděnci zablokovali řadu ulic, městem projížděly hlídky Národní gardy. Z patnácti zraněných policistů zůstalo šest v nemocničním ošetření, kolem 25 lidí bylo podle agentury AP zatčeno. Zákaz nočního vycházení potrvá týden.
Rawlingsová-Blakeová se ještě během noci na úterý stala terčem kritiky, protože údajně na vzniklé nepokoje nereagovala včas a nepožádala guvernéra Hogana o vyhlášení výjimečného stavu dříve. Její úřad oznámil, že radnice doufala, že si s nepokoji poradí vlastními silami, bez povolání federálních bezpečnostních složek. Nasazeno nakonec muselo být na 5000 příslušníků Národní gardy.
Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.
Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.
Baltimorská policie v pondělí oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem "sejmout" nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.
Americký Baltimore zachvátilo násilí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist