Americké ministerstvo spravedlnosti hodlá vyšetřit dlouhodobé praktiky policie ve městě Ferguson, kde byl v srpnu bělošským policistou zastřelen neozbrojený černošský mladík.

Podle deníku The New York Times to oznámil místní policejní šéf a potvrdily zdroje z vlády. Guvernér státu Missouri ve středu po více než dvou týdnech zrušil na tomto předměstí St. Louis výjimečný stav, který zavedl kvůli násilnostem vyvolaným smrtí černošského mladíka.

Ministerstvo by se podle listu mělo ve vyšetřování zaměřit na to, zda fergusonský policejní sbor v minulosti přistupoval jinak k černochům, kterých je v jednadvacetitisícovém Fergusonu přes 60 procent, než k jeho bělošským obyvatelům. Právě na údajnou diskriminaci si stěžovala řada lidí při protestech, které během bouřlivého týdne v druhé polovině srpna vedly k zadržení více než dvou stovek lidí.

Fergusonský policejní sbor má přes pět desítek členů, z nichž více než 90 procent tvoří běloši. Ministerstvo, jehož šéf Eric Holder byl v průběhu protestů situaci ve Fergusonu uklidňovat, hodlá prošetřit rovněž to, zda místní policie v minulosti nepoužívala sílu více, než bylo nutné.

Šéf fergusonské policie prohlásil, že vyšetřování uvítá. "Nemáme žádnou cílenou politiku či procedury vedoucí k diskriminaci či porušování občanských práv. Ale pokud je u nás něco, co by tyto věci mohlo nezáměrně podněcovat, potřebujeme o tom vědět," řekl Jackson novinářům.

Incident, při němž v polovině srpna zastřelil policista Darren Wilson šesti ranami osmnáctiletého Michaela Browna, již vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že měl černoch v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý v souvislosti s loupeží, policistu napadl.

Velká porota v St. Louis již zahájila slyšení k případu a měla by rozhodnout, zda Wilsona obvinit z trestného činu, či nikoli.

Guvernér Missouri Jay Nixon ve středu zrušil výjimečný stav, který ve městě platil od 19. srpna kvůli opakovaným večerním násilnostem, při nichž byla k udržení pořádku nasazena národní garda.

Podle Nixona se situace ve městě vrací k normálu, zvláště díky úspěšné snaze vůdců místní černošské komunity a náboženských lídrů, kteří dokázali uklidnit zjitřené emoce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist