Německá bezpečnostní rada schválila vývoz v pořadí již páté vojenské ponorky do Izraele. S odvoláním na údaje poskytnuté hospodářskému výboru Spolkového sněmu o tom v pátek informoval list Süddeutsche Zeitung. Tel Aviv uhradí jen dvě třetiny nákladů na stavbu ponorky, zbytek převezme Berlín.

Kromě vývozu do Izraele povolila bezpečnostní rada, v níž zasedá kromě kancléřky dalších osm ministrů spolkové vlády, také vývoz 336 nákladních vozů do Alžírska.

Tyto vozy však podle údajů německé vlády nedisponují zbraňovými systémy a schvalování podléhají pouze kvůli schopnosti projíždět vodou. Poslední vydané vývozní povolení se týká nářadí a náhradních dílů pro výrobu malorážných nábojů v Indii.

Z povolených vývozů se o válečnou zbraň v pravém slova smyslu jedná právě jen u ponorky. Ta je přitom již pátou z celkem šesti ponorek třídy Delfín, které Německo Izraeli slíbilo.

Třetinu pořizovacích nákladů ponorky, tedy zhruba 165 milionů eur, v přepočtu asi 4,5 miliardy korun, zaplatí sami Němci. Předchozí, čtvrtou ponorku vypustila firma na moře loni v září z přístavu v severoněmeckém Kielu.

Podle internetového vydání časopisu Der Spiegel je veřejným tajemstvím, že Izrael dodané ponorky upravuje tak, aby mohly nést jaderné střely s plochou dráhou letu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist