Úterní parlamentní volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua, druhá skončila středolevicová koalice Sionistický svaz. Povolební odhady přitom ukazovaly na mimořádně těsný výsledek. Po sečtení 99 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 30 křesel, zatímco svaz 24.
Povolební odhady izraelských televizí se shodly na mimořádně těsném výsledku, kdy oběma soupeřícím uskupením připsaly 27 poslanců, případně o jedno křeslo více ve prospěch Likudu. Takřka konečné výsledky ale ukazují, že Netanjahu svého středolevého rivala porazil s náskokem téměř pěti procentních bodů, když získal přes 23,2 procenta hlasů.
Likud: 30 mandátů
Sionistický svaz: 24 mandátů
Společná kandidátka: 14 mandátů
Budoucnost existuje: 11 mándátů
Kulanu: 10 mandátů
Židovský domov: 8 mandátů
Šas: 7 mandátů
Jednotný judaismus tóry: 6 mandátů
Izrael je náš domov: 6 mandátů
Merec: 4 mandáty
Třetí nejsilnější stranou se vůbec poprvé v historii země stala společná kandidátka sestavená ze čtyř arabských stran, která získala 14 křesel.
Pro sestavování vládní koalice je důležité i pořadí dalších stran. Budoucnost existuje Jaira Lapida, jehož Netanjahu po loňské roztržce z vlády vyloučil, má 11 křesel a nově vytvořená středopravicová strana Kulanu (Všichni) Mošeho Kahlona deset. Strana Židovský domov Naftaliho Bennetta si udržela svých dosavadních osm křesel a Strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana Izrael je náš domov překvapila šesti mandáty, protože průzkumy jí dávaly stěží šanci dostat se do parlamentu.
Byť je vítězství Likudu nečekané vzhledem k průzkumům, podle nichž měl skončit až za Sionistickým svazem, počet mandátů hlavních stran minulé koalice narostl jenom o jeden. Jádro minulé vlády, kterou Netanjahu po volbách v roce 2013 postavil na Likudu, Židovském domově a Izrael je náš domov, mělo 43 mandátů, dnes jich má 44. Počítá se s tím, že Netanjahu osloví centristy z Kulanu a také náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry, které mají dohromady 13 mandátů.
Netanjahu už podle izraelských sdělovacích prostředků telefonoval všem vůdcům stran, které chce do koalice přizval. Jsou to Židovský domov, Kulanu, Izrael je náš domov, Šas a Jednotný judaismus tóry, s nimž může dát Likud dohromady pohodlnou parlamentní většinu 67 mandátů.
Zástupce Lapidovy strany Budoucnost existuje řekl, že strana uvažuje o odchodu do opozice. Lieberman prohlásil, že Izrael je náš domov se nehodlá stát členem koalice za každou cenu. Za svou účast ve vládě žádá křeslo ministra obrany.
Vůdce Sionistického svazu Jicchak Herzog uznal porážku a telefonicky Netanjahuovi pogratuloval. Respektuje prý rozhodnutí národa a bude dále usilovat o řešení ekonomických i politických problémů Izraele. Také svaz uvažuje o účasti v parlamentní opozici.
Likud v ranním prohlášení oznámil, že si Netanjahu vyčlení na sestavení vlády dva až tři týdny.
Nejprve ale musí Netanjahua sestavením kabinetu pověřit prezident Reuven Rivlin, který v úterý večer, kdy se ještě rýsoval nerozhodný výsledek hlasování, hovořil o vládě národní jednoty. Takové řešení ovšem Netanjahu odmítá. V projevu po ohlášení výsledků prohlásil před slavícími členy své strany, že sestaví "silnou a stabilní koaliční vládu, která bude řešit bezpečnostní, sociální a ekonomické problémy".
"Jsem hrdý na izraelský národ, protože ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí a vybral si výzvu," řekl. Ačkoli těsně před hlasováním prohlásil, že pokud získá další mandát, palestinský stát za něj nevznikne, ve vítězném projevu byl smířlivější. Bezpečnostní a sociálně ekonomické otázky "jsou důležité pro každou rodinu, pro všechny občany, vojáky a všechny Izraelce, Židy i Nežidy. Všichni jste významní a všichni jste pro mne důležití," řekl.
This is a great victory for our nation. I'm proud of people of Israel who in the moment of truth knew what was important.
— בנימין נתניהו (@netanyahu) 17. Březen 2015
Netanjahu je premiérem od roku 2009, vládu ale vedl už v druhé polovině devadesátých let. V posledních dnech kampaně varoval Izraelce, že koalice levicových a středových stran ohrozí bezpečnost země. Zároveň uvedl, že pokud se znovu stane premiérem, nepřipustí vznik palestinského státu.
Tvrdil, že židovský stát čelí nebezpečí v podobě íránského jaderného programu a islamistů v okolních arabských zemích.
Podle agentury Reuters je ale mnoho Izraelců touto rétorikou "unaveno" a více je zajímá ekonomika, vysoké náklady na bydlení a řešení sociálních problémů, školství a zdravotnictví.
V Izraeli jsou vlády tradičně nestabilní. Tyto volby jsou už sedmými předčasnými v řadě za sebou. V zájmu dosažení větší politické stability poslanci loni schválili zvýšení prahu pro vstup do parlamentu pro strany ze dvou procent na 3,25 procenta.
K urnám přišlo v úterý skoro 72 procent z 5,88 milionu oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od roku 2006.
Sobotka: Výsledky voleb neohrozí vztahy s ČR
Vítězství kteréhokoli z hlavních politických bloků v izraelských předčasných volbách by neohrozilo současné velmi dobré vztahy mezi Českem a Izraelem. V reakci na výsledek izraelských voleb, v nichž uspěla pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua, to ve středu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Po vzniku nového izraelského kabinetu bude podle něj pokračovat dosavadní vládní spolupráce. Žádnou změnu v česko-izraelských vztazích po volbách neočekává ani opoziční TOP 09.
"Vítězství ani jednoho z těch hlavních bloků, které soupeřily o to, kdo bude první na pásce v izraelských volbách, potenciálně neznamenalo jakékoli riziko pro stávající, velmi dobré česko-izraelské vztahy," řekl Sobotka. "Já budu nepochybně mít možnost, abych vítězi voleb pogratuloval, a určitě se budeme těšit na to, že v Izraeli brzy vznikne vláda, se kterou budeme moci pokračovat ve stávající spolupráci," doplnil.
Česko platí dlouhodobě za jednoho z nejbližších spojenců židovského státu v Evropě a ve světě a obě vlády udržují nadstandardní dialog. Loni se v Izraeli konaly druhé mezivládní rozhovory za účasti velké části ministrů obou kabinetů. "Předpokládám, že jakmile bude ustavena nová izraelská vláda, která vzešla z těchto mimořádných voleb, tak ten dialog na vládní úrovni bude pokračovat," poznamenal k tomu Sobotka.
Poslanec Marek Ženíšek z TOP 09 zdůraznil, že v Izraeli se konaly demokratické volby, "což je v regionu, kde Izrael leží, ojedinělé a výjimečné". Předpokládá, že se nezmění osoba premiéra ani složení vlády. "Izrael je demokratická země a pro česko-izraelské vztahy se nic po volbách nezmění," napsal Ženíšek.
Opoziční ODS přivítala vítězství Likudu a popřála mu úspěch při jednání. "Naše země podporovala vznik Státu Izrael po druhé světové válce, a co nejužší spolupráci podporujeme i nyní," sdělila poslankyně Miroslava Němcová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist