Palestina ve středu oficiálně přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). V sídle soudu v Haagu se konala krátká ceremonie pro palestinskou delegaci. Palestinci chtějí u soudu stíhat Izraelce za údajné zločiny spáchané na palestinských autonomních územích. Rozhodnutí Palestinců kritizovaly Izrael a USA jako jednostranný krok odporující diplomatickému úsilí mezi Izraelem a Palestinci.

Ceremonie v Haagu se zúčastnil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, avšak nikoli žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová. Místopředsedkyně soudu Kuniko Ozakiová předala Málikímu zvláštní výtisk římského statutu, tedy zakládací listiny ICC, kterou musejí uchazeči o členství ratifikovat. Palestina se stala 123. státem, který tak učinil.

"Připojení k této dohodě je samozřejmě jenom první krok. Římský statut se nyní vztahuje na Palestinu, která tak získává práva, ale zavazuje se rovněž k odpovědnosti, jež se na členy vztahuje. Jde o zásadní závazky, které nelze brát na lehkou váhu," řekla Ozakiová. 

Málikí ve středu prohlásil, že "tím, že se dnes Palestina stává formálně členem římského statutu, přiblížil se svět k době, v níž se skoncuje s dlouhou érou beztrestnosti a nespravedlnosti. Dnešek nás přiblížil našim sdíleným cílům dosažení spravedlnosti a míru".

I když Palestinci chtějí podat stížnosti na konkrétní izraelské představitele a vojáky hned, cesta k zahájení soudního stíhání může být dlouhá. Upozornil na to sám Málikí ve středečním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Voice of Palestine. "Nechci náš národ zklamat, ale procedura ICC je pomalá a dlouhá. Může se setkat s mnoha překážkami a výzvami a může trvat i roky," řekl.

Bensoudaová už v lednu nechala zahájit předběžné šetření, které má určit, zda existuje dostatek podkladů pro zahájení stíhání. Nejmenovaný palestinský představitel agentuře AP sdělil, že Palestinci jsou připraveni počkat si na výsledek tohoto předběžného vyšetřování, i když může trvat měsíce nebo roky. 

Palestinská samospráva chce podat stížnosti na činy spáchané Izraelci od loňského června. Bude do nich spadat i letní padesátidenní ofenziva v Pásmu Gazy, kde přišlo o život 2200 Palestinců. Stíhání se ale může týkat rovněž palestinského Hamásu, a to za jeho raketovou palbu na civilisty v Izraeli. 

Kromě údajných válečných zločinů chce samospráva k soudu přenést i osídlování Západního břehu Jordánu Židy. Z tohoto problému, který byl dosud považován za výhradně politický, se nyní může podle analytiků stát problém právní.

ICC může od stíhání ustoupit v případě, že se žalovaná strana bude případy seriózně zabývat a začne je nezávisle vyšetřovat. Izraelská armáda už některé z útoků na civilisty v Gaze vyšetřuje.

Ochránci lidských práv z Human Rights Watch krok Palestinců ocenili a oznámili, že si Palestinci zasluhují mezinárodní podporu. "Vlády, které chtějí Palestinu trestat za přistoupení k ICC, by měly se svým nátlakem okamžitě přestat a země, jež se přihlásily k smlouvě o ICC, by měly toto členství podpořit. Poukazovat by se mělo na pokusy zpochybnit mezinárodní justici, nikoli na palestinské rozhodnutí připojit se ke smlouvě, již ratifikovalo přes 100 zemí," sdělila právní poradkyně HRW Balkees Jarrahová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist