Teroristé z al-Káidy postupují Jemenem a posilují tam svůj vliv. V Tokiu to ve středu přiznal americký ministr obrany Ashton Carter. Spojené státy v minulosti proti al-Káidě z Arabského poloostrova (AQAP) bojovaly z Jemenu pomocí bezpilotních letadel, po rozpoutání nynějších bojů ale tyto operace zastavily.

"Mají velké územní zisky. Pro Západ, a to i pro USA, je AQAP dlouhodobě hrozbou a my proti ní budeme nadále bojovat," řekl Carter. Prohlásil také, že tento boj je snadnější s podporou stabilní vlády, ale že i když ji nyní Jemen nemá, USA v boji proti AQAP budou pokračovat. "Budeme to dělat jinak a už to děláme," řekl.

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín prohlásil, že jeho úřad začal pracovat z Rijádu, aby pomohl koordinovat zahraniční spojence ochotné bránit vládu prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Také prezident z Jemenu uprchl a je od 26. března v Saúdské Arábii.

V zemi, zejména na jihu v Adenu, se rychle zhoršuje humanitární situace. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) má problémy dopravit do Jemenu připravené humanitární zásilky. Po mnohadenním vyjednávání získal ve středu povolení pro přistání letadla se 16 tunami pomoci v Saná, zásilka dalších 32 tun by měla být dopravena do jemenské metropole ve čtvrtek.

Nejhorší je podle MVČK situace v Adenu, v jehož blízkosti a také ve městě se bojuje několik dní. Žije v něm na 800 000 lidí a nemají kam uprchnout. Na ulicích údajně zůstávají těla mrtvých a situace v nemocnicích je prý katastrofální.

Jemen destabilizuje povstání tamních šíitů, kteří loni v září obsadili Saná a postupovali pak dále na jih. Do konfliktu se koncem března vložila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Od 26. března, kdy začaly spojenecké nálety na šíity, má konflikt na 540 mrtvých a skoro 2000 raněných. Na 100 000 Jemenců kvůli němu opustilo domovy.

Rijád tvrdí, že šíity podporuje Írán. O vstupu do koalice proti šíitům uvažuje také muslimský a převážně sunnitský Pákistán.

V Islámábádu je ve středu očekáván íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a podle agentury Reuters se bude snažit přesvědčit Pákistán, aby do bojů v Jemenu nezasahoval. O postupu Pákistánu debatuje několik dní tamní parlament a premiér Naváz Šaríf vyzval v úterý Írán, aby se do debaty o bezpečnostní situaci v Jemenu zapojil. Parlamentní debata pokračuje také ve středu. Zaríf je toho názoru, že by se jemenský konflikt měl řešit diplomaticky, nikoli zbraněmi.

Související