Saúdská Arábie přesouvá těžkou výzbroj včetně dělostřelectva k hranicím s Jemenem v reakci na postup šíitských povstalců, kteří ohrožují režim jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Oznámila to agentura Reuters. Prezident Hádí v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Část armády, která zachovává věrnost jeho předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, je však zásadně proti jakékoli intervenci.
Podle agentury Reuters mohou být saúdskoarabské vojenské jednotky nasazeny k obranným i útočným účelům. Hromadění zbraní u jemenských hranic je podle amerických zdrojů "podstatné". Nelze vyloučit, že Rijád se chystá k leteckým úderům na obranu Hádího vlády, pokud rebelové zaútočí na přístav Aden.
Hádí a po něm i vláda začátkem roku rezignovali, když šíité zabrali v hlavním městě Saná státní úřady. Vedení země pak drželi v domácím vězení, ale Hádí z něj v únoru uprchl do Adenu. Saúdská Arábie následně oznámila, že je připravena region proti agresi šíitů bránit. Podle Rijádu stojí za jemenskými šíity Írán.
Americké zpravodajské služby mají podle agentury Reuters o saúdskoarabských manévrech informace, přesné zprávy o počtech jednotek a místech jejich dislokace ale k dispozici nejsou. Vývoj vyvolává nervozitu, protože Saúdská Arábie by mohla být zatažena do jemenského konfliktu, který se prudce zhoršuje. Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1800 kilometrů, která není dostatečně střežena.
Hádí v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Prezident v dopise uvedl, že o vojenskou pomoc rovněž požádal Ligu arabských států a členské země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
Sálih sice v roce 2012 odstoupil, ale zachovává si vliv, podporuje šíity a hlásí se k němu i část armády. Tito důstojníci ve středu prohlásili, že jsou proti intervenci. "Rozhodně odmítáme jakékoli vnější zasazování do jemenských záležitostí pod jakoukoli záminkou a z jakékoli strany," stojí v prohlášení armádních sil. Armáda je podle něj připravena čelit všemu, co bude ohrožovat jemenskou jednotu a celistvost území.
Za Hádím, kterého šíité označují za loutku Západu a monarchií v Perském zálivu, stojí část vojska a také některé jihojemenské kmeny. Hádího jednotky střeží silnice vedoucí na sever od Adenu a čelí šíitům, kteří tento týden postoupili až k městu Táizz, ležícímu mezi Saná a Adenem. Šíité a spojenecké armádní jednotky ve středu zaútočili na leteckou základnu severně od Adenu, kde se podle svědků rozpoutala přestřelka.
Jemenský prezident Hádí uprchl před postupujícími šíity z Adenu
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí ve středu uprchl ze své rezidence v jihojemenském Adenu, k němuž se blíží jednotky šíitských povstalců. Šíité dnes obsadili leteckou základnu, která je 60 kilometrů od města.
Hádí se do Adenu uchýlil v únoru, když prchl z domácího vězení v Saná, v němž ho šíité od ledna zadržovali. V úterý prezident požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě.
Agentura AP s odkazem na pět svých zdrojů oznámila, že Hádí se nyní uchýlil na neznámé místo. Svědci tvrdí, že zaměstnanci úřadů v Adenu dostali pokyn, aby nechodili do práce. Někteří občané se prý ozbrojili. Vede je k tomu rychlý postupu šíitů směrem na jih. Podle posledních informací jsou nyní šíité 40 kilometrů od Adenu.
Televize ovládaná šíity ohlásila, že šíité vypsali odměnu činící v přepočtu 2,5 milionu korun za Hádího dopadení. Sami prý zatkli ministra obrany Mahmúda Subajhího a jeho nejbližšího spolupracovníka. Mluvčí šíitů tvrdí, že šíitské jednotky budou v Adenu během několika hodin.
Šíitské oddíly ve středu ráno obsadily základnu Annad severně od Adenu, kterou se Hádího jednotkám nepodařilo uhájit. Jde o největší vojenské zařízení svého druhu v zemi a američtí vojáci tam v minulosti cvičili jemenské jednotky pro boj proti al-Káidě. USA z ní v minulých dnech evakuovaly nejméně 100 specialistů a své vojáky odvezla také Británie. USA právě z této základny vysílaly bezpilotní letadla k útokům na teroristy. Pádem Hádího režimu ztratily pro tento boj cenného spojence.
Saúdská Arábie, která tvrdí, že jemenské šíity podporuje Írán, přesunula k hranici s Jemenem těžkou vojenskou techniku. Hrozí tak, že se do jemenského konfliktu zapojí další státy.
Jestliže šíité a Sálihovi vojáci vstoupí do Adenu, bude to zřejmě znamenat konec Hádího vlády.
Podle odborníků stojí za bývalým prezidentem v Adenu nejméně dvě armádní jednotky a rovněž oddíl armádních specialistů o síle 3000 mužů. Těm velí generál Abdal Háfiz Sakkáf, jehož lidé minulý týden zaútočili na adenské letiště. Háfizovy jednotky je ubránily a Sakkáf se se svými lidmi uchýlil do Táizzu a tam pak pomáhal šíitům při jeho obsazování.
Analytici počítají s tím, že padne-li Aden do rukou šíitů, umožní to Sálihovi vrátit se do politiky. "Sálih má peníze, profesionální armádu a zkušenost s takovou situací," řekl agentuře AP novinář ze Saná Casey Commbs. Mezi lidmi se prý začíná šířit propagační materiál o možném Sálihově politickém návratu. V Saná se minulý týden konalo několik manifestací na podporu Sálihova nejstaršího syna Ahmada. Teď je jemenským velvyslancem ve Spojených arabských emirátech a v minulosti velel republikánské gardě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist