Americký prezident Barack Obama v pátek telefonicky hovořil se saúdskoarabským králem Salmánem a ujistil ho o podpoře vojenské operaci Saúdské Arábie a jejích spojenců v Jemenu. Oznámil to Bílý dům.
Koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií zahájila tento týden letecké údery proti šíitským rebelům, kteří ovládají hlavní město a několik provincií v Jemenu.
Šíitské povstalce z klanu Húsíů podporuje Írán, kterého Rijád vnímá jako hlavního soupeře v regionu.
Obama a nový saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd se shodli na tom, že jejich cílem je dosáhnout trvalé stability v Jemenu. Má se tak stát prostřednictvím politického řešení, které vznikne za jednacím stolem.
Obama rovněž zdůraznil svůj závazek týkající se bezpečnosti Saúdské Arábie, citovala vyjádření Bílého domu agentura Reuters.
Washington již dříve oznámil, že se do vojenských operací v Jemenu přímo nezapojí. Vytvořil ale skupinu, která má koordinovat vojenskou a zpravodajskou podporu této akci.
Nejmenovaný představitel americké obrany v pátek rovněž sdělil, že armáda Spojených států zachránila dva saúdskoarabské piloty, kteří se nad Adenským zálivem katapultovali ze svých stíhacích letounů F-15. Zachráněni prý byli v mezinárodních vodách poté, co Rijád požádal o podporu. Král Salmán podle nejmenovaných zdrojů agentury AFP za záchrannou akci Obamovi poděkoval.
Vojenskou operaci arabských spojenců v Jemenu odsoudil Írán a také libanonské šíitské radikální hnutí Hizballáh vyzbrojované Teheránem.
Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh obvinil Saúdskou Arábii, že vysílá sebevražedné útočníky do Iráku a že vytvořila radikální skupinu Islámský stát, která ovládá části Iráku a Sýrie.
Nálety v Jemenu pokračují, z Adenu byli evakuováni diplomaté
Mezinárodní koalice muslimských zemí pod vedením Saúdské Arábie, která již třetím dnem provádí vojenský zásah proti šíitským povstalcům v Jemenu, ohlásila, že zcela ovládla vzdušný prostor. Informovala o tom televize Al-Džazíra. Saúdskoarabské námořnictvo mezitím podle agentury Reuters evakuovalo několik desítek zahraničních diplomatů z jihojemenského Adenu, kam se po útěku ze Saná uchýlila vláda jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.
Námořnictvo podle AP evakuaci zhruba 90 diplomatů zahájilo ve středu, skupina je nyní již v saúdskoarabském rudomořském přístavním městě Džidda. Národnost všech diplomatů zveřejněna nebyla.
Ze Saná v sobotu podle agentury AFP odletělo také zhruba 200 dalších diplomatů, mimo jiné zaměstnanců OSN.
"Více než 200 zaměstnanců OSN, velvyslanectví a pracovníků zahraničních společností dnes odpoledne odletělo ze Saná," uvedla AFP s odvoláním na humanitární zdroje. Informace o tom, kam se skupina přemístila, zveřejněny nebyly.
Pákistán uvedl, že má v pohotovosti dva letouny pro případný nouzový přesun svých občanů z Jemenu.
Průliv mezi Rudým mořem a Adenským zálivem, který je strategickou námořní křižovatkou, od pátku kontrolují egyptské a saúdskoarabské válečné lodě.
Vojenská letadla po celou noc z pátku na sobotu útočila na jemenskou metropoli Saná, ovládanou šíitskými povstalci. "Letecké útoky probíhaly celou noc a přestaly za rozbřesku," sdělil podle Reuters nejmenovaný obyvatel hlavního města. Exploze byly podle něj slyšet v oblasti na západě metropole, kde se nachází základna vládní národní gardy.
Dalším terčem byla podle informací Reuters základna jižně od Saná, kde povstalci údajně vybudovali odpalovací zařízení střel namířených na Aden a sousední země. Podle nejmenovaného jemenského představitele díly střel přivezli do země íránští experti.
Největším armádním skladem v Adenu v sobotu rovněž otřásly mohutné exploze. Informace o možných obětech nebyly zveřejněny. Reuters s odvoláním na svědky uvedl, že sklad byl v minulých dnech opakovaně vyrabován.
Cílem koalice vedené Saúdskou Arábií je udržet režim prezidenta Hádího, který ohrožují šíitští rebelové z klanu Húsíů. Povstalci i přes nálety ale zaznamenali výrazné úspěchy na jihu a na východě Jemenu.
Mluvčí společné muslimské vojenské operace v pátek uvedl, že "hlavním cílem" je obrana vlády v jihojemenském Adenu. Operace prý bude pokračovat tak dlouho, jak bude třeba.
Úřady pod kontrolou povstalců uvedly, že během pátečních náletů zahynulo nejméně 24 civilistů, od začátku operace pak celkem 45.
Jemenská armáda naopak hlásí, že při bombardování bylo zabito zhruba 80 rebelů a vojáků věrných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi. Ten si v zemi nadále zachovává značný vliv.
Začal summit Ligy arabských států. Stabilita a identita arabských zemí je podle Egypta ohrožena
Arabské země čelí bezprecedentnímu nebezpečí, které ohrožuje jejich stabilitu a identitu. V egyptském Šarm aš-Šajchu to v sobotu na úvod dvoudenního výročního summitu Ligy arabských států (LAS) prohlásil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.
Podpořil nynější koaliční zásah muslimských zemí v Jemenu proti šíitským povstalcům a vyzval k vytvoření společných obranných sil, které budou na hrozby vůči arabským zemím reagovat.
Saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd řekl, že vojenská intervence bude pokračovat, dokud se situace v Jemenu nezlepší a nestabilizuje.
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí chce, aby tažení skončilo až s porážkou povstalců, které označil za "íránské loutky".
Sísí považuje podle agentury Reuters vojenskou akci v Jemenu za nevyhnutelnou poté, co se do tamějších vnitřních záležitostí vložila "cizí mocnost". Britský ministr zahraničí Philip Hammond v pátek řekl, že Saúdská Arábie se rozhodla zasáhnout kvůli obavám, že moc Jemenu převezme režim podporovaný šíitským Íránem. Teherán již odmítl obvinění, že povstalcům poskytuje zbraně.
Hádí zcela otevřeně obvinil Teherán za chaos v Jemenu. Rovněž se obrátil na obyvatele své země a vyzval je k uspořádání masivních a mírových manifestací na podporu vlády. Také vzkázal armádě, aby chránila státní instituce a poslouchala rozkazy legitimní vlády.
Podle Salmána bude mezinárodní muslimská intervence v Jemenu pokračovat, dokud to bude nutné a dokud Jemen nebude opět bezpečným místem. Kuvajtský emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah na summitu označil šíitské povstalce v Jemenu za hrozbu pro region.
Na vrcholné schůzce vystoupil s projevem i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle něj je vyjednávání pod záštitou OSN jediný způsob, jak se vyhnout zdlouhavému konfliktu v Jemenu.
Jemen, kde se Saúdská Arábie spolu se svými spojenci rozhodla vojensky podpořit režim jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který čelí tlaku šíitských rebelů z klanu Húsíů, bude jedním z ústředních témat vrcholné schůzky.
Zásahu se pod vedením Rijádu účastní Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán žádost o poskytnutí vojáků zvažuje.
Dalším důležitým bodem konference je vytvoření zmíněných společných vojenských sil. Ve čtvrtek se ministři zahraničí LAS shodli na návrhu příslušné rezoluce, o kterém by účastníci summitu měli hlasovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist