Letouny Saúdské Arábie a jejích spojenců, kteří v noci na čtvrtek zahájili vojenskou operaci proti šíitským povstalcům, udeřily v pátek na několika místech v Jemenu. Jeden z útoků vedli spojenci též na leteckou základnu v provincii Maríb, která je baštou jednotek oddaných bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel v roce 2012 pod tlakem demonstrací odstoupit. Při tomto útoku byla zasažena blízká obytná čtvrť. Zabito bylo 12 lidí, uvedlo ministerstvo kontrolované povstalci.

Od začátku náletů zahynulo 39 civilistů, uvedlo jemenské ministerstvo zdravotnictví. Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín dnes televizi al-Arabíja řekl, že spojenecká akce proti šíitským povstalcům "nepotrvá dlouho", spíše dny než týdny.

Sálih podle televize al-Arabíja vyzval šíitské povstalce a Rijád k oboustrannému ukončení bojových operací a k zahájení dialogu znesvářených jemenských stran. Jednání by se podle něj měla konat pod záštitou OSN.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond, který je na návštěvě Spojených států, v pátek řekl, že Saúdská Arábie se rozhodla zasáhnout v Jemenu, neboť se obávala, že moc v této zemi převezme režim podporovaný šíitským Íránem. "Cítili se oprávněni zasáhnout způsobem, jakým to učinili," řekl. "Víme o íránské podpoře Hútíů," dodal.

Svědci uvádějí, že spojenecké letouny zaútočily v pátek brzy ráno na severu metropole Saná také na prezidentský palác obsazený rebely. V Saná zahynulo během nočních náletů nejméně 15 civilistů, z toho šest dětí, uvedla agentura AP. Z hlavního města před boji podle DPA uprchly stovky lidí. Další z útoků směřoval na vojenský tábor na jižním předměstí Saná, kde vojáci věrní exprezidentovi Sálihovi, kteří jsou spojenci šíitských rebelů, údajně skladovali zbraně.

Údery vedli spojenci podle agentury Reuters také v provincii Saada na severu země, která je domovem šíitských rebelů z klanu Hútíů. Páteční údery v provincii Saada byly podle jemenských vojenských činitelů citovaných AP vedeny především do míst, kde by se mohl ukrývat vůdce rebelů Abdal Málik Húsí. Jedna z bomb, která dopadla na tržiště ve městě Kataf Boká, zabila podle místních kmenových vůdců citovaných agenturou Reuters údajně 15 lidí.

Saúdská Arábie podle televize al-Arabíja vyslala do akce 150 000 vojáků a 100 bojových letounů; Rijád to ale nepotvrdil. Vedle Saúdské Arábie se akce účastní Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán dosud zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků. Turecko oznámilo, že tažení pod vedením Saúdské Arábie podporuje. Operace se účastní egyptské letectvo a námořnictvo.

Podporu saúdskoarabské koalici již dříve vyslovil Bílý dům a nově tak učinila i německá vláda. Přímé zapojení amerických jednotek do konfliktu Washington odmítl, Rijádu ale poskytuje logistické služby a zpravodajské informace.

Cílem akce je udržení stávající vlády prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, který se uchýlil do jihojemenského Adenu a s postupem povstalců k jeho předměstí začátkem týdne se přesunul do Saúdské Arábie. Očekává se, že Hádí přicestuje o víkendu do Egypta, kde se bude konat summit Ligy arabských států.

Saúdská Arábie v pátek oznámila, že postupně obnovuje lety ze svých letišť na jihu země, kde sousedí s Jemenem. Veškerý civilní provoz byl pozastaven ve čtvrtek kvůli zahájení operace v Jemenu.

U Adenu v pátek přepadli místní kmenoví bojovníci kolonu šíitských rebelů a nejméně 21 jich zabili, napsala agentura AFP. Vedle koaličních útoků čelí povstalci na jihu Jemenu také odporu separatistů, kteří usilují o obnovu republiky zaniklé v roce 1990, kdy se oba jemenské státy sjednotily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist