Ruský soud ve středu odmítl stížnost advokátů vězněné ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové na rozhodnutí vyšetřovatelů, kteří jí nedovolili vycestovat na lednovou schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy do Francie. Savčenková, která je poslankyní ukrajinského parlamentu, byla v Rusku obviněna z podílu na smrti dvou ruských novinářů na povstaleckém území ukrajinského Donbasu. Ve vězení drží protestní hladovku.

Advokát Savčenkové Mark Fejgin novinářům řekl, že žádal o povolení účasti Savčenkové na schůzi Parlamentního shromáždění v souladu se statusem Rady Evropy, který Rusko podepsalo. Savčenková byla oficiálně jmenována delegátkou parlamentní schůze, a podle platných pravidel se tak na ni vztahuje imunita obdobná té diplomatické.

Ruský soud advokátově stížnosti nevyhověl, důvody zamítnutí ale neoznámil. Podle Fejgina soud ani nepožádal ruské ministerstvo zahraničí, aby imunitu Savčenkové prověřilo. Příští schůze Parlamentního shromáždění se uskuteční v dubnu a ukrajinská letkyně bude o propuštění z vazby znovu usilovat, řekl Fejgin.

O propuštění Savčenkové zejména kvůli jejímu zdravotnímu stavu požádal podle agentury DPA ukrajinský prezident Petro Porošenko ruského prezidenta Vladimira Putina. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že zatím neví nic o tom, že by Porošenkův dopis byl doručen.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruském vězení od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězeňkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím.

Savčenková od poloviny prosince drží hladovku, výživu jí zajišťují pouze tekutiny a glukóza. Podle lékařů je její stav zatím uspokojivý, hladovění jí ale brzy může způsobit nevratné poškození organismu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist