Ukrajinská armáda obvinila proruské separatisty z vyvolávání provokací u přístavu Mariupol, posledního velkého města na jihovýchodě Ukrajiny, které dosud zůstává pod kontrolou vlády. Podle ukrajinského velení padli v posledních 24 hodinách v okolí Mariupolu dva ukrajinští vojáci a 10 jich bylo zraněno. Podle vlády proto nenastaly podmínky pro stažení těžkých zbraní z fronty.

O víkendu obě strany ohlásily, že dosáhly dohody, podle které mělo stahování těžkých zbraní začít zřejmě od úterka. Boje na Ukrajině povolily poté, co separatisté ve čtvrtek dobyli strategický železniční uzel v Debalceve.

"Okolo (nedělního) poledne v obci Kominternove v nárazníkové zóně začala palba z tanků na obec Zajčenko, kontrolovanou povstalci. Po této palbě povstalci nahlásili Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že po nich stříleli ukrajinští tankisté," popsal povstalecké provokace agentuře Interfax mluvčí ukrajinských jednotek v Mariupolu Dmitrij Čalyj. Podobné incidenty se podle něj odehrály během neděle ještě na dvou dalších úsecích fronty. Ukrajinská strana při tom prý od 15. února zachovává klid zbraní.

Separatisté naopak ohlásili, že jejich postavení u Mariupolu ostřelovaly dobrovolnické jednotky vládních sil z tanků a minometů.

Ukrajinské velení v pondělí upozornilo, že těžké zbraně začne stahovat až poté, co na frontě zavládne úplné příměří. "Jsme v první etapě předběžných podmínek, a tou je úplné přerušení palby. Jakmile teroristé přestanou s palebnými přepady našich postavení, naplníme druhou variantu. Dosud ale k přerušení palby nedošlo," prohlásil mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Anatolij Stelmach. Dodal, že během noci povstalci dvakrát ostřelovali z děl ukrajinské pozice.

Mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov upozornil, že podle minských dohod má stažení těžkých zbraní z fronty následovat poté, co zmlknou zbraně, ale k tomu dosud nedošlo. "Dosud pokračuje ostřelování ukrajinských pozic, a tak zatím není stažení těžkých zbraní možné," řekl.

Podle minských dohod mají být těžké zbraně - podle ráže a dostřelu - staženy do takové vzdálenosti, aby mezi nimi vznikla vzdálenost nejméně 50 kilometrů. Ukrajinská armáda má svá děla a raketomety stahovat od stávající frontové linie, povstalci od linie dotyku z 19. září. Stahování zbraní má začít do dvou dnů od přerušení palby a dokončit se do dvou týdnů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist