Mikročip zavedený pod kůží na ruce místo průkazu zaměstnance zavedli v jednom novém švédském kancelářském komplexu. Takzvaná identifikace na rádiové frekvenci (RFID) umožňuje "očipovaným" pracovníkům vstoupit do budovy nebo použít kopírku, aniž se musejí legitimovat.
Čip firma nabídla 400 pracovníkům hi-tech centra. Mezi nimi byl na zkoušku i technologický reportér BBC Rory Cellan-Jones. Nastřelení čipu nebylo podle něj o moc bolestivější než injekce.
Firma vyrábějící mikročipy doufá, že jednou s nimi zaměstnanci budou moci zaplatit i sendvič v kantýně nebo že čip nahradí přihlašovací údaje do počítače. Čipy mohou být naprogramovány také tak, aby v sobě nesly kontaktní informace a komunikovaly s aplikacemi v chytrých telefonech.
"Chceme pochopit tuto technologii dřív, než velké korporace a velké vlády přijdou s tím, že se mají všichni nechat očipovat, třeba berní úřad, Google nebo Facebook," řekl BBC hlavní krizový manažer budovy Hannes Sjoblad.
Budova bude řízena pomocí technologií Microsoftu využívajících konceptu "internet věcí". Ty samy sdělí správcům kupříkladu to, kdy je třeba zalít kytky nebo že je nutno uklidit zasedačku.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist