Nová švédská vláda ve čtvrtek oficiálně uznala Palestinu jako stát. Palestinci to uvítali jako odvážné rozhodnutí, podle Izraele je naopak nešťastné a je projevem nepochopení blízkovýchodní situace, která je podle šéfa diplomacie složitější než nábytek ze švédského obchodního domu IKEA. Stockholm, který doufá, že tento krok ukáže cestu také ostatním zemím v Evropské unii, o svém úmyslu informoval Izraelce již ve středu.
Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová prohlásila, že její země Palestinu uznává, protože tam "existuje, území, národ a vláda". Přiznala, že jde o netypický případ, ale přirovnala krok své vlády k postupu Švédska v případě Chorvatska nebo Kosova, které Švédsko rovněž uznalo, i když tamní vlády svého času kontrolovaly jenom část území.
"Jde o významný krok, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení. Je to příspěvek k lepší budoucnosti regionu, poznamenaného ničením, frustrací a zablokovanými mírovými rozhovory. Někomu se bude zdát, že je toto rozhodnutí předčasné. Já se obávám, že přichází příliš pozdě," napsala Wallströmová v článku, který otiskl list Dagens Nyheter.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás rozhodnutí Švédska uvítal a vyzval další země, aby švédský příklad následovaly. "Pan Abbás žádá všechny státy, které ještě váhají, aby po vzoru Švédska uznaly naše právo na nezávislý stát v hranicích před rokem 1967 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem," citoval Abbáse jeho mluvčí Nabíl abú Rudajná. Hranice z roku 1967 zahrnují Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tedy území, jež Izrael obsadil za válečného konfliktu toho roku.
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že toto "nešťastné rozhodnutí jenom posílí radikální a neústupné Palestince". "Švédská vláda musí pochopit, že vztahy na Blízkém východě jsou komplikovanější než nábytek obchodního domu IKEA, který si sestavíte sami doma. Měla by jednat odpovědně a citlivě," řekl.
Československá vláda s vyhlášením palestinského státu souhlasila v roce 1988, kdy Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) vyhlásila na okupovaných územích nezávislý palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem. Uznala tím rovněž existenci Izraele. Podobně tehdy postupovaly i některé další státy střední a východní Evropy, které náležely k východnímu bloku. Před svým vstupem do EU například Palestinu uznaly kromě Prahy také Maďarsko, Bulharsko, Polsko, Rumunsko, Malta a Kypr.
Česká republika podle mluvčího ministerstva zahraničí Davida Frouse Palestinu jako stát neuznává. Palestinská samospráva tvrdí, že Palestinu už uznalo přes 130 zemí, a to když v roce 2012 hlasovaly ve Valném shromáždění OSN o zvýšení statusu Palestiny z pozorovatelské entity na pozorovatelský stát. ČR jako jediná evropská země ale hlasovala proti, z neevropských pak byly proti USA, Kanada a také Izrael.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist