Dva dny po dramatu v židovském obchodě s potravinami v Paříži, kde terorista Amedy Coulibaly zabil čtyři lidi a zadržoval několik hodin 15 dalších, se na sociálních sítích šíří vyprávění o hrdinství některých rukojmích.

Největší pozornost přitahuje příběh čtyřiadvacetiletého muslimského prodavače v supermarketu původem ze západoafrického Mali Lassany Bathilyho, který zachránil nejméně šest zákazníků, když jim pomohl ukrýt se v chladicí komoře.

Dvaadvacetiletý bývalý zaměstnanec obchodu Yohan Cohen se podle deníku The Daily Telegraph zase údajně zmocnil jedné ze zbraní útočníka, když Coulibaly hrozil, že zabije tříletého chlapce. Zbraň se ale zasekla a terorista odvážlivce chladnokrevně zastřelil.

"Skupinka zákazníků spatřila, že do obchodu vstoupil ozbrojenec a zahájil palbu, a reflexivně prchla po schodišti do suterénu, aby se ukryla. Bylo jich šest, včetně ročního dítěte," uvedl místní představitel Malik Yettou. "Pomohl jim přitom prodavač Lassana Bathily, který je schoval do bezpečí," dodal.

"Když seběhli dolů, otevřel jsem dveře chladicí komory, zhasl jsem tam a vypnul chlazení. Vpustil jsem je dovnitř a zavřel jsem dveře. Řekl jsem jim, aby byli zticha, že půjdu pryč," vylíčil mladý muž, kterého televize BFMTV označila za "maliského muslima".

Bathily poté použil výtah na zboží, s jehož pomocí se dostal ven z obchodu, a mohl tak policistům poskytnout cenné informace o tom, co se v supermarketu děje.

Ukrytí lidé byli díky mobilním telefonům v kontaktu se světem venku, a tak se nakonec dozvěděli, že na teroristu zaútočili policisté a zneškodnili ho. Když vyšli ven, všichni Bathilymu děkovali. Fotografie mladého černocha nadepsaná "maliský muslim" se krátce poté začala šířit na Twitteru jako symbol jednoty lidí stojících proti terorismu.

Podle deníku The Daily Telegraph se v chladicí komoře ukrývala mezi jinými také Sarah Bittonová se svým jedenáctiměsíčním dítětem. Média v pátek zveřejnila dramatické snímky, na nichž je vidět, jak po boku ozbrojených policistů prchá z obchodu Hyper Cacher s miminkem sevřeným v náručí.

Po osvobození se Bittonová, dcera majitele košer řeznictví v belgickém Uccle, svěřila zdravotníkům se svými obavami z podchlazení kojence. To se však nepotvrdilo, podle zdravotníků bylo dítě "v pořádku, zdravé", mělo zarůžovělé tvářičky a normální tělesnou teplotu.

Smutným hrdinou přepadení supermarketu byl naopak jeden ze zákazníků Yohan Cohen, který dříve v obchodě pracoval, aby ušetřil na svatbu, již plánoval se svou snoubenkou. Cohen si všiml, že terorista nechal jednu ze zbraní položenou na prodejním pultu, zatímco pušku kalašnikov držel v rukou. Cohen ležící zbraň popadl a namířil na útočníka Coulibalyho. Ten ale podle všeho zbraň odložil, protože se zasekla. Rukojmí stiskl spoušť, výstřel se však neozval. Coulibaly mu vzápětí vpálil kulku do hlavy.

"Policisté uvedli, že terorista vyhrožoval, že zabije tříletého chlapce, a Yohan se ho pokusil zastavit. Popadl teroristovu zbraň, ale než dokázal vystřelit, útočník ho na místě usmrtil ranou do hlavy," řekl bratranec Yonatan izraelskému serveru Ynetnews o Yohanovi, který se společně s dalšími třemi muži stal obětí teroristy.

Související