Ukrajinská armáda vyjednává s povstalci o výměně některých území, kde je vystavena tlaku separatistů. Spekulace, které se v posledních dnech objevily v několika ukrajinských médiích, ve středu potvrdil doněcký gubernátor Serhij Taruta. Předmětem jednání je letiště v Doněcku, které je už řadu týdnů vystaveno útokům vzbouřenců. Ti však výměnu odmítají.

Letiště v největším východoukrajinském městě je jediným obranným postem, který se vládním jednotkám v Doněcku podařilo udržet. Navzdory příměří vyhlášenému 5. září je areál letiště prakticky denně vystaven dělostřeleckým, raketovým a minometným útokům separatistů a armáda ho drží za cenu nemalých obětí. Povstalci považují doněcké letiště za klíčový strategický prostor, bez jehož ovládnutí není fungování jejich "lidové republiky" možné.

"Jednání o výměně letiště skutečně běží. Výměna se bude týkat území těsně přiléhajících k Doněcku. Jde o velká území," řekl Taruta bez dalších podrobností.

Informaci o připravované výměně ale popřel vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko. Povstalci podle něj ovládají 90 procent letištního areálu a k žádné výměně se nechystají. "Měnit za jejich deset procent by byla hloupost. Já své území neměním," prohlásil Zacharčenko.

V Doněcku mezitím pokračují boje. Ve středu ráno střela vypálená z raketometu zabila na stanici městské hromadné dopravy v Doněcku osm lidí. Krátce předtím zasáhl dělostřelecký granát jednu z doněckých škol, kde zahynuli dva lidé.

Rusko připravuje další humanitární konvoj na Ukrajinu

Rusko ve středu také oznámilo, že připravuje další humanitární konvoj na Ukrajinu, který má na jihovýchod země postižený válkou dopravit stavební materiál. Podle mluvčího ruského ministerstva pro mimořádné situace už tři zásilky pomoci na Ukrajinu dopravilo. Kyjev označuje vysílání ruských humanitárních konvojů za vměšování, protože kolony vozidel projíždějí přes povstalecké území mimo kontrolu ukrajinských celních orgánů.

Konvoj se stavebním materiálem pro obnovu zničené infrastruktury vysílá Rusko zejména s přihlédnutím k blížící se zimě, řekl mluvčí ministerstva Vladimir Artamonov. O datu odjezdu kolony vozidel na Ukrajinu podle něj dosud nebylo rozhodnuto. Příslušné formality prý s Kyjevem dojednává ruské ministerstvo zahraničí.

První dvě ruské kolony dopravily v létě na jihovýchod Ukrajiny potraviny a vodu o celkové váze čtyři tisíce tun. Další dva tisíce tun pomoci přivezla třetí kolona, vypravená v září. Vozidla cestovala přes pohraniční přechod Izvaryne, který je pod kontrolou separatistů. Oproti původním dohodám náklad neprošel ukrajinskou celní kontrolou a kolonu nedoprovázeli pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist