Proruští separatisté v úterý ve východoukrajinském Doněcku na několik hodin zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Podobný incident se odehrál už v neděli, kdy rebelové Pohanku spolu s kolegou Martinem Dorazínem propustili po sedmi hodinách. Pohanka se v zajetí ocitl i v minulosti, v roce 2004 ho zadržovali spolu s novináři Michalem Kubalem a Petrem Klímou šest dní v Iráku.

Separatisté údajně Pohanku obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda.

"Zatelefonoval nám, že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to," řekl k úternímu zadržení generální ředitel ČRo Peter Duhan. "Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média," dodal.

Duhan ještě před Pohankovým propuštěním prohlásil, že se kvůli události v Doněcku obrátí na české ministerstvo zahraničí. V případě nutnosti chtěl ČRo kontaktovat i zastupitelské úřady Ukrajiny a Ruské federace.

Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Pohanka podle ČRo z místa ohlásil, že konzulát je pod kontrolou separatistů, kteří ho krátce poté zadrželi.

Podle informací českého zastupitelského úřadu v Kyjevě vzbouřenci v neděli večer do sídla konzulátu pronikli, budovu ale krátce nato opustili.

Proruští separatisté krátce zadrželi Víta Pohanku už v neděli spolu s dalším zvláštním zpravodajem Českého rozhlasu Martinem Dorazínem. Rebelům se zdálo podezřelé nahrávací zařízení, které novináři měli. Ti byli propuštěni po sedmi hodinách a dočkali se i omluvy.

„Zadržovali nás několik hodin a i když jsme měli patřičné dokumenty, akreditaci, tak nám nejdřív všechno vzali, včetně telefonů, dokumentů, potom nás převezli, prověřovali na velitelství. Nakonec nám asi po sedmi hodinách všechno vrátili a pustili nás dokonce s omluvou, takže bych řekl, že to byla spíš taková lapálie nepříjemná, ale snad i ilustrující,“ řekl tehdy Pohanka Českému rozhlasu s tím, že se s podobnými věcmi v místech jako Doněck musí počítat.

Vít Pohanka už má se zajetím zkušenosti. V dubnu 2004 ho zadržovali spolu s novináři Michalem Kubalem a Petrem Klímou šest dní v Iráku. Tehdy byli na cestě na letiště, když si jejich taxík vyhlédli ozbrojenci. Zavázali jim ruce a oči a drželi je v malé boudě uprostřed pouště. Při vyjednávání se za ně nakonec postavili i čeští muslimové, protože v Basře fungovala česká nemocnice.

„Pamatuju si, že se mi tenkrát honily hlavou myšlenky, které můžou působit i směšně, kdyby to nebylo tak smrtelně vážné. Napadlo mne třeba, kdo splatí tu hypotéku, kterou jsme tenkrát s manželkou spláceli. A pak celkem logicky, kdo se postará o syna Vojtu, kterému tenkrát byly čtyři roky,“ řekl Pohanka pro MF Dnes.

Podle Pohanky si tedhy íráčtí ozbrojenci mysleli, že zajali Američany. Z počátku šlo ozbrojencům spíše o peníze, později o politické cíle. Český velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko se kvůli zajatcům  sešel se zástupci sunnitských duchovních. Nakonec jim pomohlo, když se únosci přesvědčili, že nejsou Američané.