Proruští separatisté v úterý ve východoukrajinském Doněcku na několik hodin zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Podobný incident se odehrál už v neděli, kdy rebelové Pohanku spolu s kolegou Martinem Dorazínem propustili po sedmi hodinách. Pohanka se v zajetí ocitl i v minulosti, v roce 2004 ho zadržovali spolu s novináři Michalem Kubalem a Petrem Klímou šest dní v Iráku.

Separatisté údajně Pohanku obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda.

"Zatelefonoval nám, že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to," řekl k úternímu zadržení generální ředitel ČRo Peter Duhan. "Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média," dodal.

Duhan ještě před Pohankovým propuštěním prohlásil, že se kvůli události v Doněcku obrátí na české ministerstvo zahraničí. V případě nutnosti chtěl ČRo kontaktovat i zastupitelské úřady Ukrajiny a Ruské federace.

Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Pohanka podle ČRo z místa ohlásil, že konzulát je pod kontrolou separatistů, kteří ho krátce poté zadrželi.

Podle informací českého zastupitelského úřadu v Kyjevě vzbouřenci v neděli večer do sídla konzulátu pronikli, budovu ale krátce nato opustili.

Proruští separatisté krátce zadrželi Víta Pohanku už v neděli spolu s dalším zvláštním zpravodajem Českého rozhlasu Martinem Dorazínem. Rebelům se zdálo podezřelé nahrávací zařízení, které novináři měli. Ti byli propuštěni po sedmi hodinách a dočkali se i omluvy.

„Zadržovali nás několik hodin a i když jsme měli patřičné dokumenty, akreditaci, tak nám nejdřív všechno vzali, včetně telefonů, dokumentů, potom nás převezli, prověřovali na velitelství. Nakonec nám asi po sedmi hodinách všechno vrátili a pustili nás dokonce s omluvou, takže bych řekl, že to byla spíš taková lapálie nepříjemná, ale snad i ilustrující,“ řekl tehdy Pohanka Českému rozhlasu s tím, že se s podobnými věcmi v místech jako Doněck musí počítat.

Vít Pohanka už má se zajetím zkušenosti. V dubnu 2004 ho zadržovali spolu s novináři Michalem Kubalem a Petrem Klímou šest dní v Iráku. Tehdy byli na cestě na letiště, když si jejich taxík vyhlédli ozbrojenci. Zavázali jim ruce a oči a drželi je v malé boudě uprostřed pouště. Při vyjednávání se za ně nakonec postavili i čeští muslimové, protože v Basře fungovala česká nemocnice.

„Pamatuju si, že se mi tenkrát honily hlavou myšlenky, které můžou působit i směšně, kdyby to nebylo tak smrtelně vážné. Napadlo mne třeba, kdo splatí tu hypotéku, kterou jsme tenkrát s manželkou spláceli. A pak celkem logicky, kdo se postará o syna Vojtu, kterému tenkrát byly čtyři roky,“ řekl Pohanka pro MF Dnes.

Podle Pohanky si tedhy íráčtí ozbrojenci mysleli, že zajali Američany. Z počátku šlo ozbrojencům spíše o peníze, později o politické cíle. Český velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko se kvůli zajatcům  sešel se zástupci sunnitských duchovních. Nakonec jim pomohlo, když se únosci přesvědčili, že nejsou Američané.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist