"Organizovaný zločin zasahuje všechny oblasti ukrajinské společnosti," říká kriminolog a politický analytik Petr Pojman. V rozhovoru pro IHNED.cz popisuje, jak ovlivnil organizovaný zločin revoluci na Majdanu, proč byl bývalý prezident Viktor Janukovyč mafián, a ne politik nebo jak Moskva využívá zločineckých skupin na Krymu.

O organizovaném zločinu a korupci na Ukrajině a v Rusku přednášel Pojman na 14. ročníku Evropské kriminologické konference. Na tu se v uplynulých dnech do Prahy sjeli odborníci na kriminalitu z celého světa.

Jakou roli hraje organizovaný zločin roli v tom, co se na Ukrajině teď děje?

Zasahoval a zasahuje všechny oblasti ukrajinské společnosti. V posledním vývoji sehrávají nejdůležitější roli oligarchové, kteří podporovali revoluci proti Janukovyčovi. Hlavní zlom nastal v okamžiku, když si Viktor Janukovyč v určité chvíli uvědomil, že už je nepotřebuje, a vyřadil je z nejvýnosnějších obchodů.

Ty začaly být navázané hlavně na jeho rodinu. Oligarchové začali chudnout, hlavně Rinat Achmetov, Janukovyčova rodina bohatnout. A to velmi výrazně. Část oligarchů se proto rozhodla podpořit protesty na Majdanu, které vedly k jeho svržení. 

Řada oligarchů je dnes orientovaná na Západ. Jsou to lidé, kteří mají v Evropě velké majetky a neradi by o ně přišli. Podepsání asociační dohody by bylo tedy pro část z nich výhodné. Zjednodušeně se dá říct, že to byla občanská revoluce proti mafii, která ale byla podpořená jinou mafií.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.