Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce. Zákaz by měl platit rok.

Putinův příkaz, zveřejněný na webu Kremlu, "zakazuje či omezuje" po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" ze zemí, "které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám anebo se k takovému rozhodnutí připojily".

Seznam zboží, jehož dovoz do Ruska může být redukován, vláda zrovna dává dohromady. "Dokument se nyní připravuje," řekla premiérova mluvčí Natalja Timakovová agentuře ITAR-TASS a dodala, že seznam bude schválen vládním usnesením. Neupřesnila však, kdy se tak stane.

Nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Ruská veterinární a fytosanitární služba v návaznosti na Putinovo nařízení oznámila, že zakáže dovoz drůbežího masa ze Spojených států. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí veterinární služby Alexej Alexejenko.

Agentuře RIA Novosti Alexejenko také řekl, že služba začala sestavovat seznam zakázaných produktů ihned po zveřejnění vyhlášky. Na seznamu se údajně stále pracuje. Podle Alexejenka by se měl zákaz kromě drůbežího masa týkat i dovozu veškerých zemědělských a potravinářských produktů ze Spojených států. Co se týče EU, bude podle Alexejenka zřejmě zakázán veškerý dovoz ovoce a zeleniny. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se