Rusko v neděli varovalo Kyjev před "nezvratnými následky" poté, co granát vystřelený z Ukrajiny poškodil v ruském pohraničním městě dva domy a údajně zabil jednoho muže a zranil dvě ženy.

Výbuch utrhl muži ruku. Osmdesátiletá žena byla v těžkém stavu převezena do nemocnice. Střepina pak zranila ještě jednu ženu do nohy, to uvedla ruská televize s odvoláním na zdravotníky.

Ruská státní média vinu za ostřelování již připsala ukrajinské armádě, válčící na východě Ukrajiny s proruskými separatisty. Armáda a vzbouřenci odpovědnost za útok popřeli a vzájemně se obvinili ze snah vyprovokovat ruskou intervenci. 

"Ruská strana považuje tuto provokaci za další agresi ukrajinské strany proti suverénnímu ruskému území a občanům Ruské federace," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí o protestu předaném Ukrajincům.

Incident podle Moskvy svědčí o "krajně nebezpečné eskalaci napětí u rusko-ukrajinských hranic a může mít nezvratné následky".

Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin prohlásil, že kroky vůči Ukrajině budou tvrdé a konkrétní. "Bez reakce to určitě nezůstane," prohlásil.

Mezitím separatisté v Luhansku ohlásili rozsáhlý útok armády na město, která prý nasadila až 70 tanků. Podle Interfaxu vypukly v neděli na předměstí Luhanska tvrdé boje. Armáda podle rebelů postupuje k městu z jihu a západu.

Boje si vyžádaly i oběti mezi civilisty při ostřelování města Marjinka u Doněcka na Ukrajině. Není dosud jasné, kdo vlastně palbu vedl. Podle separatistů při armádním ostřelování Marjinky zahynuly desítky civilistů, avšak zpravodaj AP na místě zaznamenal "nejméně čtyři mrtvé". Naopak vládní síly podle BBC obvinily z útoku povstalce.

Exploze granátu ve městě Doněck v Rostovské oblasti podle místních úřadů připravila o život muže, kterému výbuch prý utrhl ruku. Tlaková vlna zranila osmdesátiletou ženu, o jejíž život zápolí lékaři v nemocnici. Střepina granátu zranila další ženu do nohy. Ruští vyšetřovatelé případ vyšetřují jako vraždu. 

Ukrajinské úřady odpovědnost za útok popřely. "Ukrajinské síly nestřílejí na ruské území, ani nestřílejí po obytných čtvrtích," prohlásil podle agentury Interfax armádní mluvčí Andrij Lysenko a z incidentu obvinil rebely.

"Máme mnoho prokázaných případů, kdy povstalci vedli palbu na ruské území a po civilistech, aby provokovali a svalili vinu za oběti na ukrajinskou armádu," dodal.

To rebelové popírají a svalují vinu na armádu. Doněcký "vicepremiér" Andrej Purugin ruským novinářům řekl, že si je "z 90 procent jistý", že stříleli vojáci, protože rebelové mají na rozdíl od armády příliš málo munice,než aby jí takto plýtvali.

Další z povstaleckých předáků Pavel Gubarev podle ITAR-TASS obvinil "kyjevskou juntu", že se "snaží za jakoukoliv cenu vyprovokovat Rusko" k intervenci. Prý "Porošenko dostal tento úkol od USA".

Agentura AFP varovala, že incident zvyšuje riziko ruské odvety. Moskva si již několikrát Kyjevu stěžovala na ostřelování ruského území z východní Ukrajiny. Touto oblastí podle Západu a Kyjeva vedou zásobovací trasy separatistů. Předchozí incidenty se však obešly bez ztrát na životech a raněných.

Ruské pohraniční město, kde granát dopadl, se jmenuje stejně jako milionové velkoměsto na východní Ukrajině, tedy Doněck.

Avšak Doněck v Rostovské oblasti podle serveru newsru.com čítá asi 49 000 obyvatel a leží naproti Luhanské oblasti, poblíž hraničního přechodu, o který se ještě v pátek bojovalo. Podle ruských pohraničníků je přechod od sobotního večera kvůli ukrajinskému ostřelování uzavřený.

Hlavní předáci separatistů z Doněcké a Luhanské oblasti se od soboty ocitli na sankčním seznamu Evropské unie a Kanady.

Očekávalo se, že prezidenti obou znesvářených zemí, Petro Porošenko a Vladimir Putin, by se mohli setkat na nedělním finále fotbalového mistrovství světa v Riu de Janeiro. Ale kancelář ukrajinského prezidenta oznámila, že Petro Porošenko vzhledem k situaci ve vlasti nakonec nevyhoví pozvání brazilské hostitelky.

Podle agentury AP prý k "fotbalové diplomacii" Porošenka přemlouvala německá kancléřka Angela Merkelová.

Vladimir Putin a Angela Merkelová se v neděli při krátkém setkání v Rio de Janeiru před finálovým zápasem fotbalového šampionátu shodli, že na Ukrajině je třeba co nejrychleji vyhlásit klid zbraní mezi vládní armádou a separatisty a také že je nutné okamžitě zahájit rozhovory kontaktní skupiny, která by mohla pomoci s vyřešením krize. 

Přímé rozhovory mezi ukrajinskou vládou a separatisty by se podle mluvčího Merkelové Steffena Seiberta mohly konat v rámci videokonference. Kyjev a rebelové se dosud nebyli schopni dohodnout na místě možných mírových rozhovorů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist