Rusko a Ukrajina dosáhly v úterý v Moskvě zlomové dohody o rozšíření hospodářské spolupráce, která pomůže Kyjevu odvrátit hrozící bankrot a Moskvě přinese důležité body v zápasu s Evropskou unií o budoucnost Ukrajiny.
Dosavadní cena 400 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu vyváženého na Ukrajinu se sníží na 268,5 dolaru, oznámil na tiskové konferenci ruský prezident Vladimir Putin po jednání se svým ukrajinským partnerem Viktorem Janukovyčem.
Ruská centrální banka zároveň uvolní ze svých devizových rezerv 15 miliard dolarů pro nákup ukrajinských státních dluhopisů. Stane se tak prý bez jakýchkoli podmínek.
Ruské úlevy jsou pro Kyjev vítaným lékem na kritický stav ekonomiky, která je na pokraji krachu a bez vnějších injekcí by se podle expertů příští rok neobešla. Ruská velkorysost je zároveň podle ukrajinských médií odměnou za rozhodnutí Kyjeva přerušit jednání o přidružení k Evropské unii.
Kromě nové plynové dohody a příslibu finanční pomoci si Janukovyč z Moskvy odveze 14 dalších hospodářských smluv, které výrazně změní dosavadní stav rusko-ukrajinské spolupráce.
Ruské a ukrajinské podniky podle Putina napříště vytvoří "semknutý hospodářský komplex" a budou aktivně spolupracovat na ukrajinských a ruských trzích. Vývoz ukrajinské produkce do Ruska se prý může zvýšit až několikanásobně, ukrajinské podniky získají nové zakázky a vzniknou nová pracovní místa.
Putin podle agentury Unian na tiskové konferenci po podpisu dohod upozornil, že třetinové snížení ceny plynu je dočasným krokem. "Dlouhodobých ujednání musí být a bude dosaženo. To se týká jak dodávek plynu na Ukrajinu, tak i zajištění plynulé přepravy ruského plynu evropským odběratelům," konstatoval ruský prezident.
"Rusko vyjde i v budoucnu vstříc svým partnerům, ale máme před sebou úkol vypracovat skutečně efektivní a dlouhodobé schéma vzájemné spolupráce," dodal.
Podle Janukovyče bylo úterní jednání v Kremlu "absolutně konstruktivní a věcné". O případném vstupu Ukrajiny do euroasijské celní unie budované Moskvou se prý nehovořilo. Celní unie je trnem v oku ukrajinské opozice, která ji považuje za politickou past hrozící definitivním uvržením Ukrajiny do ruského područí.
Slova ukrajinského prezidenta potvrdil i Putin. "Chci vás uklidnit, dnes jsme připojení Ukrajiny k celní unii vůbec neprobírali," řekl šéf Kremlu novinářům. Podle ruské agentury ITAR-TASS jednání prezidentů trvalo dvě a půl hodiny a neprobíraly se ani zablokované ukrajinské rozhovory s Bruselem.
Janukovyč na tiskové konferenci zvlášť poděkoval Putinovi za jeho ochotu k dohodě. "Kdyby nebylo politické vůle Vladimira Putina, nesklízeli bychom nyní plody naší práce," řekl ukrajinský prezident.
Kyjev se podle něj dopustil v ekonomických rozhovorech s Moskvou řady chyb, které se už podle Janukovyče nesmějí opakovat.
Předmětem úterního jednání byly i mezinárodní otázky. Obě strany se podle Putina dohodly na tom, že budou těsněji koordinovat svou diplomacii, zejména s ohledem na "otázky strategické stability a bezpečnosti v Evropě".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist