Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová ve čtrvtek prohlásila, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chce podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.

Krátkodobé ekonomické a finanční problémy, s nimiž se Ukrajina potýká, by podpis dohody o přidružení a volném obchodu mohl zmírnit, protože by přinesl investice z EU, řekla Ashtonová podle agentury AP.

Ukrajinský prezident minulý měsíc přípravu chystaného přidružení Ukrajiny k EU přerušil a z podpisu příslušné dohody na summitu ve Vilniusu sešlo. Ukrajina, která se potýká s vážnými ekonomickými problémy, tak zjevně dala přednost těsnějším vztahům s Ruskem, které si sbližování postsovětských republik s EU nepřeje.

Ashtonová tento týden s Janukovyčem jednala v Kyjevě. Ukrajinský prezident jí prý "dal jasně najevo, že asociační dohodu hodlá podepsat".

Ashtonová řekla, že hospodářské problémy Ukrajiny "lze řešit podporou nejen ze strany institucí EU, ale vlastně tím, že (Janukovyč) podpisem asociační dohody ukáže jasný ekonomický plán".

Podpis pak "pomůže přivést právě takové investice, které (Ukrajina) potřebuje", zdůraznila šéfka unijní diplomacie. Přitom upozornila, že ukrajinský vicepremiér Serhij Arbuzov má ve čtvrtek odpoledne o asociační dohodě v Bruselu jednat s komisařem Štefanem Fülem.

Komise odmítla 20 miliard pro Ukrajinu

Janukovyč usiluje o získání záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF), jenž by měl předejít možnému státnímu bankrotu. Proto se prezident také obává případných obchodních sporů s Ruskem, které by mohly způsobit rozvrat ukrajinského hospodářství.

Evropská komise ve středu odmítla požadavek Ukrajiny, aby jí unie poskytla balík pomoci v objemu 20 miliard eur (téměř 550 miliard korun) výměnou za podpis asociační dohody.

"Nebudeme si hrát s čísly," řekl podle agentury AFP mluvčí Evropské komise Olivier Bailly s tím, že prosperita Ukrajiny nemůže být předmětem smlouvání.

V Kyjevě mezitím prozápadní opozice, požadující proevropský kurz své země, zahájila čtvrtý týden demonstrací. Podle agentury DPA strávilo mrazivou noc na čtvrtek v centru ukrajinské metropole přes 5000 demonstrantů.