Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) prý denně sleduje polohu stamilionů mobilních telefonů v zahraničí. Takto nashromáždí téměř pět miliard záznamů. Píše o tom list Washington Post s odvoláním na úředníky, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

NSA tak podle listu kromě jiného bezděčně shromáždí ročně záznamy o pohybu desítek milionů Američanů, kteří cestují do zahraničí.

Údaje ukazují, že NSA může sledovat pohyb téměř jakéhokoliv mobilního telefonu na světě a zmapovat vztahy mezi uživateli mobilních telefonů.

Podle listu výkonný analytický počítačový program nazývaný CO-TRAVELER zpracuje data miliard nic netušících lidí a podle pohybu jejich telefonů vypracuje strukturu vztahů mezi nimi.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se