Británie se bude snažit o změny, které by omezily volný pohyb v Evropské unii, a zpřísní podmínky pro přístup občanů zemí EU k britským sociálním dávkám.

V textu, který ve středu otiskl list Financial Times, to uvedl britský premiér David Cameron.

Pod titulkem Svobodný pohyb v rámci Evropy by měl být méně svobodný mluví Cameron o rozhodnutí minulé labouristické vlády otevřít v roce 2004 britský pracovní trh lidem z 10 nových členských zemí včetně Polska a České republiky jako o "monumentální chybě".

Přiznává také, že sdílí obavy, které se v Británii objevují v souvislosti s tím, že začátkem příštího roku se země po sedmiletém přechodném období plně otevře pracovníkům z Bulharska a Rumunska.

Cameron chce proto zpřísnit přístup občanů EU k sociálním dávkám v Británii.

Podporu v nezaměstnanosti budou moci dostávat až tři měsíce po příjezdu do země a ztratí ji po půlroce, pokud neprokážou, že mají reálnou šanci získat práci.

Občané EU, kteří v Británii žebrají nebo nemají střechu nad hlavou, budou podle Camerona deportováni a nebudou se moci po 12 měsíců do země vrátit.

Na čtyřnásobek se zvýší pokuta zaměstnavatelům, kteří nebudou vyplácet minimální mzdu.

Kromě toho podle něj nemůže být právo na svobodný pohyb "bezvýhradné". Británie proto bude s dalšími státy spolupracovat na tom, aby se koncept volného pohybu vrátil k rozumnějšímu základu, napsal Cameron.

Navrhuje, aby nová členská země musela nejprve dosáhnout určité ekonomické úrovně, teprve poté by se její občané mohli svobodně pohybovat po celé Evropské unii.

Chce také, aby členské státy mohly zastavit migraci z jiných zemí EU.

"Dnešní EU je jiná než EU před 30 lety. Musíme čelit faktu, že svobodný pohyb spustil rozsáhlé přesuny obyvatel způsobené ohromnými rozdíly v příjmech... Od roku 2004 jsme v Evropě zaznamenali největší migraci, vyjma časů války. V Británii nyní žije milion lidí ze střední a východní Evropy," připomněl Cameron.

Britská vláda neříká o imigraci pravdu

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor označil v rozhovoru pro BBC Cameronovy návrhy za "nešťastnou a přehnanou reakci".

Britská vláda by podle něj také měla říkat "plnou opravdu" o výhodách imigrace. Zdůraznil, že imigrace z Polska a dalších zemí britské ekonomice prospívá.

"Potřebujeme přesnější prezentaci skutečnosti – ne pod tlakem a v atmosféře hysterie, jak se někdy v Británii stává," uzavřel Andor.

Podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové je volný pohyb osob v EU jedním z pilířů jejího společného trhu, ke kterému se Británie hlásí. "Jednotný trh předpokládá čtyři svobody: volný pohyb kapitálu, volný pohyb zboží, služeb a osob. Buď  budou všechny čtyři, nebo žádná," řekla ve středu novinářům eurokomisařka.

Redingová připomněla, že Britové jsou početně čtvrtou nejsilnější skupinou lidí, kteří v EU žijí mimo vlastní zemi. Podle ní mimo britské ostrovy v EU žije asi 1,4 milionu občanů Velké Británie. "V Bulharsku jsou celé britské vesničky, lidé si tam koupili domy," připomněla.