Britský premiér David Cameron naléhá na Skotsko, aby zůstalo součástí Velké Británie, která podle něj "dobře funguje". Skotská vláda plánuje referendum o nezávislosti na podzim příštího roku.
Cameronova vláda stupňuje kampaň za zachování celistvosti Británie. Premiér připomíná, že svazek zemí funguje už 306 let. "Jednoduše řečeno: Británie funguje. Británie funguje dobře. Proč ji rozbíjet?" napsal Cameron v článku, který otiskly skotské listy.
"Tuto důležitou otázku musí zodpovědět Skotsko. Ale jeho odpověď se týká celého našeho Spojeného království. Skotsku je lépe v Británii. Nám všem je lépe spolu a hůře odděleně," zdůraznil britský ministerský předseda.
V sázce je i Cameronova politická budoucnost. Příští britské parlamentní volby by se měly uskutečnit v roce 2015 a Konzervativní strana by svému šéfovi nikdy neodpustila, pokud by připustil rozpad Británie, kterou tvoří Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko, napsala agentura Reuters.
Hlavní britské strany společně usilují o zachování Británie, ale jsou si vědomy, že Skotská národní strana (SNP) Alexe Salmonda učiní vše pro úspěch referenda o odtržení Skotska, upozorňuje agentura.
Flotila britských ponorek
Odtržení Skotska by znamenalo vážný problém pro zbytek Británie. Ve Skotsku je umístěna flotila britských jaderných ponorek a příjmy z ropy u skotského pobřeží Severního moře jsou důležité pro státní pokladnu. Podle analytiků by si Británie bez Skotska s obtížemi udržela nynější váhu na mezinárodním fóru včetně Evropské unie a Rady bezpečnosti OSN, jejímž je stálým členem.
SNP věří, že Skotsko by mohlo získat nezávislost v březnu roku 2016, ale podle posledních průzkumů je pro nezávislost jen 32 procent Skotů, zatímco proti se vyslovilo 47 procent.
Skotsko, které má asi 5,3 milionu obyvatel, se spojilo s Anglií v roce 1707. Po referendu v roce 1997 má od roku 1999 opět vlastní parlament a regionální vládu - podobně jako Wales a Severní Irsko.
Regionální parlament rozhoduje o velké části zákonů týkajících se Skotska. Většina Skotů ale chce, aby jeho pravomoci byly ještě větší.
Cameron argumentuje právě tím, že Skotsko se už nyní díky svému parlamentu těší značné autonomii, a naznačil, že by mohla být ještě rozsáhlejší, pokud Skotové odmítnou úplnou nezávislost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist