Nejméně 10 mrtvých a 13 zraněných si vyžádal sobotní sebevražedný útok v Kábulu. Oznámilo to afghánské ministerstvo vnitra.
Útok se odehrál v těsné blízkosti kábulského komplexu, kde bude v nadcházejícím týdnu afghánská Velká rada (Lója džirga) jednat o setrvání amerických vojsk v zemi po roce 2014.
Ministerstvo obrany oznámilo, že útočník s autem naloženým výbušninami najel do obrněného vozu, který byl zaparkován jen asi 200 metrů od velkého stanu určeného pro zasedání Velké rady.
Zahynul jeden voják, jeden policista a čtyři civilisté.
Útok se stal jen několik hodin poté, co v sobotu afghánský prezident Hamíd Karzáí oznámil, že je hotový návrh smlouvy na setrvání amerických vojáků v zemi. Dohoda má zajistit přítomnost jednotek i po stažení většiny západních jednotek v roce 2014.
Pokud Lója džirga ujednání odmítne, Afghánistán podle Karzáího pravděpodobně spornou dohodu o setrvání amerických vojáků v této islámské zemi nepodepíše. Prohlášení není překvapivé, protože se očekávalo, že Karzáí bude rozhodnutí Velké rady respektovat.
Již v říjnu Washington s Kábulem oznámily, že se v zásadě shodly na klíčových částech dohody. Nyní je návrh dokumentu zcela hotov.
Zabití pákistánského vůdce Tálibánu přišlo ve špatnou chvíli, zlobí se Karzáí na USA - čtěte ZDE
Spisovatel Hosseini vydal třetí knihu a říká: Afghánistán je pro mne závazkem - čtěte ZDE
Dohoda mimo jiné předpokládá pronajímání určitého počtu vojenských základen v Afghánistánu Američanům nebo hlavní požadavek Washingtonu - vynětí příslušníků americké armády z afghánské jurisdikce, což jim zaručuje imunitu před místní justicí.
Lója džirga, tradiční paštúnská instituce, která má vyšší pravomoc než parlament, zahájí zasedání ve čtvrtek. Pokud dohodu přijme, postoupí ji následně parlamentu k závěrečnému odsouhlasení. Rozhodnutí Velké rady jsou závazná pro všechny orgány státní moci a mají účinnost zákona.
Karzáí několik hodin před atentátem podle agentury AFP pozval k účasti na zasedání přívržence fundamentalistického hnutí Tálibán. Povstalci ale prohlásili, že zasedání považují za frašku, a varovali jeho účastníky před trestem, pokud bude dohoda schválena.
Původci dnešního útoku zatím nejsou známi. AFP ale napsala, že sebevražedné atentáty mají v oblibě tálibánci, které v roce 2001 od moci vyhnala mezinárodní vojenská koalice v čele s USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist