Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v pondělí definitivně potvrdil odsouzení Ruska za to, že nepřistupovalo kladně k objasňování osudu důstojníků polské armády zmasakrovaných Sověty v Katyni. Moskva tak podle soudu nedostála svým povinnostem a má to napravit. Příbuzní obětí si soudu stěžovali, že Rusko události z roku 1940 dostatečně nevyšetřilo a nevyjasnilo.
Soudci evropského tribunálu při Radě Evropy nicméně jako loni dospěli znovu k závěru, že nejsou kompetentní se vyjadřovat k samotným úmrtím. K těm došlo 58 let před tím, než v Rusku v roce 1998 začala platit evropská úmluva o ochraně lidských práv.
Masakr, který zatěžuje polsko-ruské vztahy dodnes, schválil na jaře 1940 sovětský diktátor Josif Stalin svým podpisem pod rozkazem "zlikvidovat nacionalisty a kontrarevoluční aktivisty" na Sověty obsazené části Polska. Sovětská tajná policie NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 tisíc Poláků, kromě důstojníků také intelektuály, duchovní nebo policisty.
Štrasburk nemůže rozhodnout o masakru v Katyni. Rusové nespolupracují - čtěte ZDE
Byl to zločin, řekl Medveděv o Katyni. Slíbil Polákům nová fakta - čtěte ZDE
Po válce sovětský režim masakr popíral a vinil z něj německé nacisty, kteří později oblast obsadili. Pravdu o katyňských událostech se ruská veřejnost dozvěděla až na přelomu 80. a 90. let v období Gorbačovovy perestrojky. Ruská justice zahájila v roce 1990 vyšetřování, které ukončila v roce 2004. Úřady označily závěry vyšetřování za tajné, takže příbuzní obětí se přes své opakované prosby nic nedozvěděli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist