Ruský nejvyšší soud ve středu potvrdil dřívější rozhodnutí moskevského městského soudu o tom, že dokumenty související s masakrem polských důstojníků v Katyni u Smolenska v roce 1940 musejí zůstat utajeny. Žalobu, jejímž cílem bylo odtajnění všech archivních materiálů a plné objasnění okolností katyňské tragédie, podalo ruské nevládní hnutí Memorial.
Polští důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939. Sovětská tajná policie NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22.000 Poláků, kromě důstojníků také intelektuály, duchovní nebo policisty.
Pravdu o katyňských událostech se ruská veřejnost dozvěděla až na přelomu 80. a 90. let v období Gorbačovovy perestrojky. Přestože tehdejší sovětské i pozdější ruské vedení odpovědnost za smrt Poláků uznalo, ze 183 svazků katyňských dokumentů bylo publikováno zatím jen 67. Přes naléhání řady mezinárodních institucí a zejména polské vlády Moskva dodnes na utajení 116 svazků trvá.
Katyň byla tragédie, ale neobviňujte za ni celý ruský národ, řekl Putin - čtěte ZDE
Katyň: Sověti za války postříleli i 500 českých rodáků - čtěte ZDE
Vyšetřování katyňské tragédie začalo v roce 1990 a trvalo až do roku 2004, kdy ho ruská hlavní vojenská prokuratura zastavila. Členové ruského občanského hnutí Memorial požadují, aby rozhodnutí zastavit vyšetřování a utajit jeho výsledky bylo uznáno za neplatné. Moskevský soud jejich požadavek odmítl a jeho rozhodnutí nyní potvrdil i soud vyšší instance.
Rusko sice dělá vůči Polákům vstřícná gesta - ruský parlament schválil prohlášení o vině stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v katyňském lese - Varšava by si ale přála více. Chce, aby Moskva odtajnila všechny archivní materiály ke Katyni a aby rehabilitovala oběti masakru.
I vedení organizace Memorial je přesvědčeno, že polské důstojníky zabité v Katyni je třeba označit za oběti politických represí. S žádostí posoudit možnost odtajnění katyňské dokumentace se nyní Memorial obrátí na evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist