Za vstřícné gesto vůči Polsku před Medveděvovou návštěvou Varšavy je považováno přijetí viny za masakr v Katyni. Pro prohlášení hlasovali poslanci vládnoucího Jednotného Ruska i dvou menších stran - Spravedlivého Ruska a seskupení Vladimira Žirinovského. Proti odsouzení byli jen komunisté.

Sovětský svaz po dlouhá desetiletí vinu za zastřelení asi 22 tisíc zajatých Poláků, kromě armádních důstojníků také intelektuálů, duchovních či soudců a policistů, svaloval na nacistické Německo.

Vinu stalinského vedení připustil až první a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov. Ruské úřady však vyšetřování zločinu ukončily, spisy utajily a odmítaly oběti rehabilitovat. Katyňský zločin tak zůstával bolavým místem rusko-polských vztahů.

Obrat a oteplení mezi Moskvou a Varšavou se začaly rýsovat až letos na jaře. V dubnu premiéři obou zemí, Vladimir Putin a Donald Tusk, společně uctili památku obětí. Sbližování nepřekazila ani nová tragédie, kdy se 10. dubna u Smolenska zřítil polský vládní letoun a v troskách zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

Duma v pátek potvrdila, že zločin byl spáchán "na přímý rozkaz Stalina" a dalších vůdců "totalitního" státu. Poslanci se vyslovili pro předání dalších dokumentů z uzavřených archivů Polákům a pro další práci na objasnění tragédie. Připomněli také, že v Katyni byly postříleny i tisíce sovětských občanů, na nichž režim cvičil masové vraždění.

"Naše národy zaplatily obrovskou cenu za zločiny totality. Rozhodným odsouzením režimu, který pohrdal právy a životy lidí, poslanci jménem ruského lidu podávají přátelskou ruku polskému lidu. Doufáme v počátek nové etapy vztahů mezi našimi zeměmi, které se budou rozvíjet na základě demokratických hodnot. Takový výsledek bude nejlepším pomníkem pro oběti katyňské tragédie, které rehabilitovala sama historie, jakož i padlých sovětských vojáků, kteří obětovali život za osvobození Polska od hitlerovského nacismu," píše se v prohlášení.

"Pro nás je to prohlášení něčím přirozeným, pro nás to není vůbec žádná senzace," řekl dnes zvláštní zmocněnec polského premiéra Adam Rotfeld v rádiu TOK FM. Dokument je podle něj významný hlavně pro ruskou stranu.

Ruští komunisté jsou podle Rotfelda "věčně včerejší". Pokud by přestali popírat svoji odpovědnost za Katyň, dalo by se říci, že se mění, ale oni se stále snaží zahladit stopy, tak jako to dělal Stalin a jeho nástupci, dodal.

Podle Jaroslawa Kaczyńského, šéfa největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost, slova o "zločinu" padají už od 80. let, ale měly by následovat i konkrétní kroky, včetně odškodnění pozůstalých. "Jde o to, aby z toho byly důsledky: přiznat se k odpovědnosti, omluvit se, zaplatit," uvedl bývalý polský premiér, který je znám kritickým postojem vůči Rusku.

V samém Rusku se "katyňské prohlášení" může stát i předehrou k širšímu zúčtování s minulostí. Nový poradce ruského prezidenta pro lidská práva Michail Fedotov už vyzval k destalinizaci země.

Stalinský režim podle historiků nechal za "kontrarevoluční činnost" odsoudit na čtyři miliony lidí, z toho 750 tisíc k zastřelení. Ale počet Stalinových obdivovatelů mezi Rusy podle průzkumu nezávislého centra Levada stále převažuje nad odpůrci v poměru 48 ku 33 procentům dotázaných, jakkoli Stalinovy zločiny už odsuzují téměř tři pětiny Rusů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist