Americký ministr zahraničí John Kerry a afghánský prezident Hamíd Karzáí v sobotu dosáhli předběžné bezpečnostní dohody, jejíž součástí je i další působení části ozbrojených sil USA na afghánském území. Definitivní schválení dokumentu nyní závisí na souhlasu afghánských kmenových vůdců. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP ale stále ještě není zcela dořešena otázka imunity amerických vojáků.

Dohoda, kterou Kerry a Karzáí podle Reuters oznámili v Kábulu po intenzivním dvoudenním jednání, zahrnuje i podmínky setrvání části jednotek armády USA v Afghánistánu po roce 2014, do jehož závěru se má většina amerických sil ze země stáhnout.

Ujednání kromě jiného stanovuje počet vojáků, kteří budou v Afghánistánu dál působit. Obsahuje prý také hlavní požadavek Washingtonu - vynětí příslušníků americké armády z afghánské jurisdikce, což jim zaručuje před místní justicí imunitu.

Nicméně Karzáí v sobotu pozdě večer při tiskové konferenci upozornil, že s Kerrym vše definitivně nedomluvili. "Dosáhli jsme série dohod," sdělil novinářům, ale vzápětí dodal, že problém imunity amerických vojáků dořešen není. "V této otázce jsme se neshodli," konstatoval. Konečné slovo podle něj řekne Velká rada (Lója džirga) - tradiční afghánské lidové shromáždění.

Kerry k tomu poznamenal, že pokud strany nedospějí v dohodě o tomto bodu, nebude ani dohoda o setrvání části amerických sil po ukončení operace NATO v příštím roce. Upozornil přitom, že nejde o beztrestnost amerických vojáků, ale o to, aby se v případě potřeby zodpovídali americké justici.

Washington by se o podmínkách setrvání části amerických sil v Afghánistánu rád dohodl co nejrychleji. Karzáí se ale nechal slyšet, že lze počkat až do prezidentských voleb. Ty se v Afghánistánu mají konat příští rok v dubnu.

Definitivní verdikt ohledně bezpečnostní dohody má vynést Velká rada, která je prakticky nejvyšším rozhodujícím sněmem v Afghánistánu. Je to shromáždění vážených osobností politického, hospodářského a společenského života, kmenových vůdců, vysokých islámských duchovních a intelektuálů. Jeho rozhodnutí jsou závazná pro všechny orgány státní moci a mají účinnost zákona.