Nevybuchlá munice, která zůstává za vojáky NATO opouštějícími Afghánistán, způsobuje smrt a zranění čím dál tím vyššího počtu afghánských civilistů. Informovala o tom skupina OSN pro odstraňování min, kterou citovala agentura AFP.

Podle ředitele koordinační skupiny Muhammada Sádika Rašída musí Spojenými státy vedené ozbrojené síly ISAF zcela vyčistit vojenské základny a střelnice, než je opustí před termínem úplného odsunu. Ten je naplánován do konce příštího roku.

Od roku 2008 bylo podle jeho informací zabito 53 afghánských civilistů, převážně dětí, nevybuchlou municí zapomenutou na základnách ISAF nebo v jejich okolí a na střelnicích.

Všechna munice, tedy i ta, kterou v zemi nechali ještě v 80. letech sovětští vojáci a místní ozbrojenci, v roce 2012 zabila 363 civilistů. Od ledna do června letošního roku to už bylo 240 civilistů. To podle Rašída znamená letos průměrný nárůst ze 30 na 40 zabitých měsíčně.

"Jsme přesvědčeni, že pokud tento problém nebude vyřešen, poroste pravděpodobně počet obětí velmi rychle, protože hodně lidí hledá staré kovy, které je možné prodat," dodal s tím, že po vojácích v zemi zůstávají všechny druhy nevybuchlého střeliva včetně minometných střel a granátů.

V lednu zahynuli tři civilisté a pět dalších bylo zraněno ve vesnici sousedící s největší americkou základnou v zemi Bagrám. Rašídův tým v jejím okolí našel více než 400 kusů nevybuchlého střeliva.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist