Bývalý papež Benedikt XVI. popřel, že by se snažil krýt sexuální zneužívání dětí duchovními římskokatolické církve. Italský list La Repubblica v úterý zveřejnil vůbec první přímý komentář, který bývalý papež veřejně pronesl od letošního února, kdy odstoupil z čela katolické církve.

Vyjádření bývalého papeže, jehož občanské jméno je Joseph Ratzinger, obsahuje jedenáctistránkový dopis adresovaný italskému spisovateli Piergiorgiovi Odifreddimu. Ten o problému se zneužíváním dětí, s nímž se římskokatolická církev potýká, napsal knihu, ještě než Benedikt letos 28. února odstoupil.

"Pokud jde o zmiňované zneužívání dětí kněžími, mohu to, jak víte, přijmout jen s hlubokým zděšením. Nikdy jsem se ale nesnažil tyto věci zakrývat," napsal v dopise Ratzinger, který má nyní titul emeritní papež.

Agentura Reuters poznamenala, že je to zřejmě poprvé, co Benedikt odpověděl na obvinění ohledně sexuálního zneužívání sám za sebe, v první osobě.

Předtím to byl vždy Vatikán, který tvrdil, že papež učinil mnoho pro to, aby se zneužíváním dětí duchovními skoncoval, a nikdy se je nesnažil zakrývat.

Skupiny obětí Ratzingera obviňují, že v době, kdy byl ještě prefektem Kongregace pro nauku víry a poté i papežem, dělal málo pro to, aby zneužívání dětí duchovními zastavil. Podle nich je potřeba ještě mnohé odhalit o tom, jak se církev v minulosti chovala. Chtějí, aby k odpovědnosti byli voláni i další biskupové, kteří o zneužívání věděli.

Skandál se táhne přes deset let

Aféra začala v roce 2002 v americkém Bostonu, když se v médiích začaly objevovat zprávy, že případy zneužívání dětí jsou systematicky utajovány a provinilí duchovní jsou přesouváni z jedné farnosti na druhou, místo aby je církev zbavila kněžství a předala civilním úřadům.

Na světlo se postupně dostalo velké množství takových případů, a to nejen v USA, ale i v dalších zemích, včetně evropských a jihoamerických. Podobné případy jsou hlášeny i z Austrálie.

Od té doby církve v mnoha zemích přijaly nové směrnice, které upravují přístup ke zneužívání dětí, předcházení novým případům a způsob, jakým se má o takových případech informovat policie.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist