Návštěvu Svatého otce v Brazílii budou doprovázet obrovská bezpečnostní opatření. Operaci koordinuje ministerstvo obrany, které chce především zabránit sociálním nepokojům v ulicích. Skupina Anonymous Rio už svolala na pondělí, kdy se papež sejde s prezidentkou Dilmou Rouseffovou, manifestaci před sídlem vlády.

Do Rio de Janeira se má podle očekávání na Světové dny mládeže sejít více než 1,5 milionu poutníků z celého světa. Akce, která se koná od 22. do 28. července, se zúčastní mimo jiné i český kardinál Dominik Duka.

Z respektu k papeži Františkovi zakrylo brazilské Rio de Janeiro křivky soch žen z písku slunících se na slavné pláži Copacabana, kde se už příští týden papež setká s milionem mladých katolíků z celého světa, píše agentura AFP.

"Mou prací je stavět písečné ženy, ale z respektu k papeži a s ohledem na to, že jde o místo, kde bude dávat své požehnání, jsem změnil jejich vzhled," řekl autor soch Ubiratan dos Santos.

Jeho typické písečné ženy v bikinkách ležící na břiše na pláži mají proto nyní "oblečenou" malou skládanou sukničku. A nedaleko nich vyrostla i písečná socha samotného papeže Františka usazeného v křesle pod skutečnou palmou.

Brazilské ministerstvo obrany původně počítalo s rozmístěním 8500 vojáků, ale po červnových nepokojích jejich počet zvýšilo na 10 266. Mezi nimi budou příslušníci pozemních jednotek, letectva i námořnictva.

Kromě rozmístění ozbrojených sil zahájí státní bezpečnostní činitelé "největší policejní operaci v dějinách Ria", řekl tajemník ministerstva Roberto Alzir Dias Chaves. "Dalších 7000 policistů bude jako posily k 12 tisícům příslušníků policie v Riu, a k nim přibude 1700 členů elitních Národních sil a dále jednotky civilní, dálniční a federální policie," dodal.

Milion lidí proti výdajům na sport

Brazilci vyšli do ulic začátkem června původně kvůli zvyšování cen veřejné dopravy. Postupně se ale téma protestů rozšířilo na služby vůbec a také na přemrštěné náklady na fotbalové mistrovství světa v příštím roce a olympijské hry v roce 2016.

Celonárodní protesty přivedly do ulic brazilských měst více než milion lidí, jejich rozsah byl bezprecedentní a často je provázelo násilí a vandalismus.

Oficiální činitelé se obávají, že by protesty mohly znovu vzplát během papežovy návštěvy v největší převážně katolické zemi světa. Místní katoličtí představitelé ale ujišťují, že to se nestane "s ohledem na samotnou podstatu chystané události".

Papamobil nahradí džípy

Papež během návštěvy nebude používat tradiční uzavřený papamobil, ale dva otevřené džípy, aby byl blíže k lidem. Jeho průjezdy městem by ale podle zpráv tisku mohly narušit demonstrace, při nichž se homosexuálové ostentativně líbají na rty, anebo rozdávání kondomů podél papežovy trasy.

Skupina Anonymous Rio už začala svolávat manifestaci před sídlem vlády v době pondělního setkání papeže a prezidentky prostřednictvím výzev na sociální síti Facebook. Lidé mají přijít "protestovat proti veřejným výdajům 180 milionů realů" (více než 1,55 miliardy korun) vynaloženým na návštěvu papeže.

Manifestovat chtějí také proti guvernérovi a dalším vysokým činitelům státu a proti "násilí páchanému policií proti demonstrantům při červnových nepokojích".