Papež František se na zpáteční cestě z Brazílie nezvykle otevřeně vyjádřil k problematice vztahu církve k homosexuálům. Podle něj by církev neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněží.
Jeho předchůdce Benedikt XVI. byl v této věci mnohem nesmlouvavější a zastával názor, že muži s homosexuální orientací by na kněžství aspirovat neměli.
"Pokud je někdo gay, hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" řekl papež novinářům na palubě letadla, které v pondělí před polednem po mnohahodinové cestě z Rio de Janeira, kde se poslední týden účastnil katolických Světových dnů mládeže, přistálo v Římě.
Tendence k homosexualitě podle něj není problém, protože gayové zůstávají "našimi bratry", prohlásil.
Milion věřících na pláži Copacabana. Papež František kázal ve větru a dešti - čtěte ZDE
Ve Vatikánu existuje korupce i lobby homosexuálů, přiznal papež František - čtěte ZDE
"Katechismus katolické církve to vystihuje velmi dobře. Říká, že by (homosexuálové) neměli být odsouváni na okraj společnosti, ale měli by se do ní integrovat," dodal František. Tím, že se odvolal na katechismus, ale dal najevo, že církev stále považuje za hřích homosexuální styk.
Myslím, že slova papeže Františka přelomová nejsou. Papež nemění nějaké dokumenty, jen upřesňuje, co si vždycky myslel. To je přesně on: Kdo jsem já, abych někoho soudil? Nesoudí, přijímá a spolupracuje - pokud je to možné. BBC už to předává v liniích potřeby médií. Možná použil i slov integrace, marginalizace, ale ne ideologicky tak, jak je používají ti, kteří čekají na slova hlavy církve. František nepředpokládá kvality, typ, orientaci, názory - zajímá jej člověk, ať jsem to já nebo vy...
Daniel Kvasnička, farář Církve bratrské a blogger HNDialog.
Je tedy otázka, nakolik a zda vůbec je jeho výrok přelomový. O tom, že homosexuály nelze diskriminovat, mluvila už v roce 2003 vatikánská Kongregace pro nauku víry.
Tehdy v úvaze proti uznávání homosexuálních svazků uvedla, že muži a ženy s homosexuálními sklony mají být podle učení katolické církve "přijímáni s úctou, soucitem a jemnocitem a je třeba se vůči nim vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace".
Nicméně úvaha dále uvádí, že homosexuální sklony jsou "objektivně neuspořádané" a homosexuální skutky "hříchem, který odporuje čistotě".
Instrukci, která měla bránit vysvěcování mužů s homosexuálními sklony do kněžských funkcí, zveřejnil Vatikán v roce 2005. Lze říci, že to v mnohém byla reakce na skandály pedofilních kněží v mnoha zemích, sexuální skandály katolické církve v několika zemích, mimo jiné v USA, Rakousku nebo v Belgii.
Lobby jsou nepřijatelné, tvrdí papež
Papež také mluvil o svých červnových výrocích o "homosexuální lobby" v římské kurii, které způsobily ve Vatikánu značný rozruch. František tehdy v soukromém rozhovoru s latinskoamerickými preláty připustil, že ve vatikánském úředním aparátu cosi jako "homosexuální klika" existuje.
Nyní ale řekl, že starosti mu dělá spíše samotná existence jakýchkoli vlivových skupin než to, na čem jsou založené.
"Sklon k homosexualitě je daný. Problém je ona lobby. Lobby je nepřijatelná, ať už je homosexuální, politická nebo zednářská," citovala papežovo dnešní vyjádření agentura ANSA.
@Pontifex zatím mlčí
Prohlášení papeže Františka bleskově zasáhlo lidi po celém světě prostřednictvím sociálních sítí. Jeho výrok, že nehodlá soudit homosexuální kněží, sdílejí prostřednictvím zpravodajských serverů desítky tisíc lidí.
Pope Francis tells reporters: Who am I to judge gay people? http://t.co/4HCQ4OwfM9
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 29, 2013
Většinou ho chválí za další krok k modernizaci katolické církve. Klíčové slovo "Pope Francis" je v tuto chvíli na Twitteru mezi deseti nejpoužívanějšími na celém světě.
Oficiální účet Vatikánu na mikroblogovací sociální síti @Pontifex jeho výrok zatím nekomentoval. Papež pouze dva a půl milionu svých fanoušků ujistil, že po návratu z Ria je jeho nadšení mnohem větší, než jeho únava.
I am back home, and I assure you that my joy is much greater than my exhaustion!
— Pope Francis (@Pontifex) July 29, 2013
Kromě tématu homosexuality se na palubě letadla František rozpovídal také o úloze žen v církvi nebo o možnostech rozvodu katolíků.
Ženy by podle něj měly v církvi zastávat roli daleko hlubší a nekončící, musí se na tom ale ještě pracovat. Zároveň ale zavrhl myšlenky na možnost vysvěcení žen jako kněžích.
"Církev říká ne. Tyto dveře zůstávají zavřené," vysvětlil. Katolická církev tvrdí, že Ježíš si vybral jako apoštoly za své pomocníky jen muže, a odmítá proto možnost žen jako duchovních.
Na otázku rozvodu papež podle stanice CNN pronesl, že "věří v tuto chvíli v boží milost a ve změnu doby". Už nyní se prý osm kardinálů zabývá reformami, které by například umožnily rozvedeným účastnit se slavení eucharistie.
Papež František o gayích na titulkách
Papež František o gayích na titulkách
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist