Sýrie předala Rusku údajné důkazy o odpovědnosti povstalců za srpnový chemický útok. Podle agentury Interfax je náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov převzal v Damašku z rukou šéfa syrské diplomacie Valída Mualima.
Rjabkov zároveň prohlásil, že vývody inspektorů OSN, kteří následky útoku analyzovali, jsou "zpolitizované a předpojaté".
"Nikdo nemůže zpochybňovat objektivitu inspektorů OSN," citovala agentura AFP francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse. Šéf francouzské diplomacie zároveň prohlásil, že je "velice překvapen" slovy ruského diplomata.
Zprávou, kterou v pondělí skupina inspektorů předala OSN, je podle Rjabkova Moskva rozčarována. Ruský diplomat po jednání s Mualimem novinářům nicméně řekl, že Sýrie je plně připravena spolupracovat při ničení svého chemického arzenálu.
Na plánu likvidace se o minulém víkendu v Ženevě dohodli ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.
Francie a Rusko se neshodly na rezoluci o Sýrii. Důkazy nám nestačí, tvrdí Lavrov - čtěte ZDE
VIDEO: Turecké stíhačky sestřelily syrský vrtulník nad svým územím. Jeden pilot přežil - čtěte ZDE
Západní státy a Rusko se rozcházejí v názoru na hodnocení zprávy inspektorů OSN. Podle Západu dokazuje jasnou vinu syrské vlády za srpnový chemický útok u Damašku, podle Moskvy ale zpráva nezodpověděla všechny otázky Ruska a na viníka neukázala.
Rjabkov se ve středu v Damašku setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ocenil pevný postoj Moskvy při podpoře Damašku. Stanovisko Ruska, které odmítá použití síly proti Sýrii, podle syrského prezidenta "napomáhá nastolení nového světového řádu".
"Prezident Asad poděkoval Rusku za podporu Sýrie v jejím boji se zuřivými útoky teroristů, které podporují okolní arabské země a Západ," uvedla ve zpráva o setkání Rjabkova s Asadem syrská televize.
Inspektoři OSN se do Sýrie vrátí
Inspektoři OSN závěrečnou zprávu o svém vyšetřování na předměstí Damašku odevzdali generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi. Jak ale prozradil šéf týmu Ake Sellström, měli by se do Sýrie již brzy opět vrátit. Budou prý vyšetřovat dalších 13 nebo 14 hlášených chemických útoků.
Sellström předpokládá, že by tato konečná zpráva mohla být zveřejněna do konce října. "Ano, vrátíme se do Sýrie. Nemohu říci kdy, ještě se to nerozhodlo, ale bude to brzo," řekl. Skupina se bude zabývat útoky hlášenými na jaře. Obvinily se z nich navzájem armáda a opozice.
Zdůraznil ale, že inspektoři se nezabývají otázkou, kdo útočil. "To není součástí naší mise," řekl. Ve zprávě k útoku z 21. srpna odborníci konstatovali, že v oblasti Ghúta u Damašku byly použity chemické zbraně. Upřesnili, o jaké chemické látky šlo, jak byly na místo dopraveny i dráhu raket.
Západní země zprávu hodnotí jako důkaz, že útočníkem musela být armáda, protože střely vypálila z oblastí, které kontroluje. To ale zpráva neuvádí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist